7 лютого 2013 в Києві відбулося чергове засідання Ради представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, члени якої представляють всі регіони України. Основним питанням порядку денного було обговорення проектів нової редакції Закону «Про вищу освіту».
Як відомо, у ВР зареєстровано три законопроекти «Про вищу освіту» (№ 1187, № 1187-1, № 1187-2). Перший з них був зареєстрований наприкінці грудня минулого року, авторами якого є народні депутати Г. Калетнік, С. Ківалов, М. Сорока. Пізніше були внесені ще два альтернативні проекти: один за підписами А. Яценюка, О. Тягнибока та В. Кличко, інший – зареєстрував народний депутат В. Балога.
С. Ківалов виділив ключові його положення проекту № 1187. Це, по-перше, можливість залишати студента на повторне навчання, по-друге, самостійне розпорядження вузами зароблених коштів, що дасть можливість вирішити багато існуючих проблем; по-третє, законопроект передбачає зміну управління майном вузів: воно буде знаходитися на праві господарського введення, а не на праві оперативного управління як було раніше. Крім цього, пропонується встановлення додаткових гарантій по землекористуванню навчальних закладів, що накладає заборону на вилучення земельних ділянок без згоди вузу, як землекористувача.
Одним з найважливіших змін є те, що в якості альтернативи до ЗНО знань для абітурієнтів, які планують здобувати освіту за рахунок фізичних і юридичних осіб, з’являється можливість складання іспитів (співбесід) в самому вузі. Особливу увагу приділено питанням розширення можливостей і повноважень студентського самоврядування, які охоплюють дуже широкий спектр, аж до погодження призначення заступника декана факультету, заступника директора інституту, проректора, які відповідають за роботу зі студентами.
«Я вірю в щире бажання всіх авторів цих трьох законопроектів «Про вищу освіту » змінити ситуацію на краще. Тому пропоную у другому читанні взяти те краще, що є в альтернативних проектах, і відшліфувати недоліки», – підсумував С. Ківалов.
Директор Інституту законодавства ВР Олександр Копиленко звернув увагу колег на один «небезпечний» момент декількох статей альтернативного проекту, яким пропонується створити Національну комісію регулювання освіти і науки, фактично як альтернативу міністерству, ніж, за його словами, на рівні закону закладається ненормальна конкуренція.
Юрій Шемшученко, директор Інституту держави і права ім. В. Н. Корецкого висловив побажання, щоб, допрацьовуючи проект № 1187, конкретніше були зафіксовані критерії, і розкрито саме поняття «магістратури».
Рада представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ своїм рішенням одностайно підтримали законопроект № 1187. Крім того, було вирішено створити робочу групу для підготовки відповідних пропозицій в якості поправок народними депутатами при підготовці до розгляду проекту Закону «Про вищу освіту» до другого читання.