Нещодавне дослідження, проведене компанією Symantec спільно з Інститутом Понемона, показало, що близько половини співробітників при звільненні вважають, що можуть узяти з собою корпоративні дані. Більш того, 56% з опитаних не вважають злочином використання інтелектуальної власності конкурентів, повідомляє internetua.
Опитування Symantec показало, що половина працівників, звільнених з тієї чи іншої причини за останні 12 місяців, у тому числі, за власним бажанням та за скороченням, прихоплюють з собою конфіденційну корпоративну інформацію. Близько 40% із звільнених планують використовувати отриману інформацію на новому місці роботи. Опитування вийшов досить масштабним (3317 респондентів із США, Франції, Китаю, Бразилії, Південної Кореї і Великобританії), щоб судити про поширеність цього явища.
Крім не найпідходящих дій співробітників, опитування виявило й інший серйозний прорахунок: компанії часто не вживають ніяких заходів, щоб зупинити витік даних. Лише 47% опитаних повідомили, що їх організація перевіряє порушення режиму таємності при звільненні працівника з посади. Крім того, 68% респондентів заявили, що їх роботодавці ніяк не перевіряють використання власної секретної інформації звільненими співробітниками у третіх сторін на нових місцях роботи.
Насправді, іноді звільнений співробітник бере з собою деякі файли по цілком законним причин. Інша справа, що ці дані залишаються на мобільних пристроях і ПК звільненого співробітника, але ніхто з організації не піклується про їх знищення.
Самі представники Symantec призводять три головні рекомендації по боротьбі з витоком даних при звільненні співробітників:
1) інформувати співробітників про наслідки витоків;
2) впроваджувати підписки про нерозголошення;
3) впроваджувати системи запобігання витоків DLP (Data Loss Prevention), які виявляють несанкціоноване переміщення даних і аномалії в поведінці співробітників, які вказують на можливе розкрадання інтелектуальної власності (перенесення великого обсягу даних у короткий часовий проміжок).
Рекомендовані заходи не обов’язково повинні заважати звичайній роботі. Більше того, є цілком законні способи для передачі документів у службових цілях, включаючи шифрування документів перед доставкою.
62% опитаних вказали, що вважають цілком прийнятним перенесення робочих документів на особисті ПК, планшети, смартфони і в онлайн-сховища. Більшість з цих респондентів ніколи не видаляють перенесені дані, оскільки не бачать в цьому жодної небезпеки. Ще гірше, що 44% опитаних впевнені, що програміст, який написав код для компанії, має такі ж права на свою роботу або винаходи, зроблені за замовленням роботодавця. Як уже згадувалося, 56% співробітників не вважають злочином використання інтелектуальної власності конкурента, а 42% вважають цілком припустимим повторне використання вихідних кодів у проектах для інших компаній без додаткових дозволів. З цих цифр можна зробити висновок, що компаніям слід ширше інформувати своїх співробітників про те, які дії є неправильними і незаконними. Підписка про нерозголошення теж є потужним інструментом для збереження інтелектуальної власності роботодавця.