...
Реєструйся

Кейс для кадровика. Чи можна замінити працівникові щорічну відпустку грошовою компенсацією?


ЗАПИТАННЯ

Працівник хоче замінити щорічну відпустку грошовою компенсацією. Чи можливо це?

 

ВІДПОВІДЬ:

Заміна працівникові щорічної відпустки грошовою компенсацією можлива лише в окремих випадках, визначених у статті 24 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504).

Зокрема, у статті 24 Закону № 504 зазначено, що у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Особливості надання щорічної додаткової відпустки – читайте у журналі «КАДРОВИК.UA»

У разі звільнення працівника в період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація відповідно до статті 24 Закону № 504 (ч. 1 ст. 12 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Слід зауважити, що згідно із Законом України від 1 липня 2022 року № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», який набув чинності 19 липня 2022 року, частину третю статті 24 Закону № 504 було вилучено. Зазначеною нормою передбачалося перерахування у разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошової компенсації за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник. Нині у разі звільнення працівника на підставі пункту 5 статті 36 КЗпП роботодавець виплачує йому грошову компенсацію за невикористану щорічну відпустку.

Деякі особливості надання «чорнобильської» відпустки – читайте у журналі «КАДРОВИК.UA»

У разі звільнення працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, зокрема й грошової компенсації за невикористану відпустку, провадиться в день звільнення. Якщо працівник у день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у т. ч. при звільненні) роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати (частина перша ст. 116 КЗпП).

У разі смерті працівника грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, що не була одержана за життя, виплачується членам сім’ї такого працівника, а в разі їхньої відсутності — входить до складу спадщини.

Замовляйте книгу обліку щорічних і додаткових відпусток працівників

Крім того, статтею 24 Закону № 504 передбачено, що за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні. Тобто за бажанням працівника після використання ним за робочий рік, за який надається відпустка, 24 календарних днів щорічної відпустки, за решту днів невикористаної щорічної відпустки за цей же робочий рік йому може бути виплачено грошову компенсацію. На підставі відповідної заяви працівника в наказі про надання 24 календарних днів щорічної відпустки може бути також передбачено виплату грошової компенсації за решту днів цієї відпустки, одночасно з оплатою наданих днів або відразу після їх використання (лист Міністерства соціальної політики України від 7 грудня 2016 року № 731/13/116-16).

Особам віком до 18 років заміна всіх видів відпусток грошовою компенсацією не допускається.

Заява працівника про відпустку: аргумент чи ні? – читайте у журналі «КАДРОВИК.UA»

Отже, замінити працівникові щорічну відпустку грошовою компенсацією можна лише в окремих випадках, визначених у статті 24 Закону № 504.

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

 

Відеокурс «Відпустки працівникам, які мають дітей»

Карина Снісар
Карина Снісар
експерт проєктів «КАДРОВИК.UA», головний редактор системи «КАДРИ.UA»

Матеріали до теми


Працівник звільнився з військової служби: чи може він при виході на роботу взяти відпустку без збереження заробітної плати?
Відповідно до змін, внесених пунктом 20 частини першої статті 25 Закону України від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі ...
Працівник звільняється. Чи зобов’язаний він повертати кошти за використані і невідпрацьовані дні відпустки?
ЗАПИТАННЯ Чи має працівник повертати заробітну плату за невідроблені дні відпустки, в разі звільнення до закінчення того робочого року, в ...