...
Реєструйся

Наукова пенсія у 50 років


Жінка, науковий співробітник науково-дослідного інститут, кандидат фізико-математичних наук, науковий стаж понад 20 років, має 13-річну дитину — інваліда з дитинства. Чи матиме вона право у 50 років оформити наукову пенсію?

Згідно зі статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-XII пенсія науковому (науково-педагогічному) працівникові призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам — якщо є стаж роботи не менше 25 років, серед них стаж наукової роботи не менше 20 років; жінкам — якщо є стаж роботи не менше 20 років, серед них стаж наукової роботи не менше 15 років.
Вік виходу на пенсію визначається згідно з чинним законодавством для відповідної категорії громадян (як-от, потерпілих унаслідок Чорнобильської катастрофи, особам, зайнятим на роботах з шкідливими та важкими умовами праці тощо).
Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV жінки, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону (55 років), якщо є не менше 15 років страхового стажу. При цьому до інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.
Таким чином, ураховуючи, що працівниця має понад 15 років наукового стажу роботи та має дитину інваліда з дитинства, пенсія як науковому працівникові може бути призначена з досягненням 50 років.

Володимир МАКСИМЧУК, заступник керівника департаменту з питань соціального захисту апарату Федерації профспілок України