...
Реєструйся

Особливості приймання на роботу пенсіонерів


Нормами чинного законодавства не передбачено необхідність звільнення працівника у зв’язку з призначенням йому пенсії за віком. Статтею 85 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 р. № 1788-XII (далі – Закон № 1788) визначено, що пенсія виплачується пенсіонеру без урахування його заробітку.

 

Крім того, особа, яка набула право на пенсію за віком, може за своїм бажанням продовжувати працювати й одержувати пенсію з більш пізнього строку (ст. 29 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 р. № 1058-IV).

На працюючих пенсіонерів поширюються трудові та соціальні гарантії, встановлені законодавством про працю. Для них також передбачені деякі окремі пільги.

Так, працюючі пенсіонери (на пенсії за віком) мають право на відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 30 календарних днів на рік, яка надається за бажанням працівника в обов’язковому порядку (п. 6 ст. 25 Закону України “Про відпустки” від 15.11.96 р. № 504/96-ВР).

Більшість пенсіонерів, що продовжують працювати, мають статус “дітей війни” згідно з Законом України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 р. № 2195-IV (далі – Закону № 2195).

Нагадаємо, що дитина війни – це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років (ст. 1 Закону № 2195).

Дітям війни, у т. ч. тим, хто продовжує працювати, які стали пенсіонерами, роботодавці повинні забезпечити такі додаткові пільги (ст. 5 Закону № 2195):

 

  • право на переважне залишення на роботі при скороченні чисельності або штату працівників;
  • використання чергової відпустки у зручний для них час;
  • одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;
  • виплата допомоги з тимчасової непрацездатності в розмірі 100 % середньої зарплати незалежно від стажу роботи.

Документом, на підставі якого підприємство може надати пільги працюючому пенсіонеру, є пенсійне посвідчення, що підтверджує призначення пенсії такій особі (п. 45 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1). Тому одним із необхідних документів, які пенсіонер повинен надати роботодавцю, є пенсійне посвідчення.

pravo.prostir.ua

Матеріали до теми


Ідею відрахувань з роботодавців на накопичувальні пенсії розглянуть повторно
Верховна Рада України 25 квітня 2024 року прийняла рішення відправити проєкт Закону «Про накопичувальне пенсійне забезпечення» (№ 9212) суб’єкту законодавчої ініціативи ...
Механізми оскарження постанов військово-лікарських комісій
Військово-лікарська експертиза відіграє ключову роль у забезпеченні обороноздатності держави та гарантуванні прав військовослужбовців і призовників на належний захист їхнього здоров’я. ...
Депутати відмовилися від ідеї накопичувальної пенсії з відрахуваннями роботодавців
Верховна Рада відхилила під час розгляду у першому читанні законопроєкт «Про накопичувальне пенсійне забезпечення» (№ 9212). Нагадаємо, що законопроєкт пропонував ...
Кейс для кадровика. Допомога по вагітності та пологах: як її виплата впливає на страховий стаж?
СИТУАЦІЯ Допомогу по вагітності та пологах виплачено в одному місяці. Як нараховувати страховий стаж?   РІШЕННЯ Оплачувана відпустка у зв’язку з ...