...
Реєструйся

Порядок отримання допомоги по догляду за дитиною до 3-річного віку


Законодавством України передбачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Про те, як отримати цю допомогу і правильно її розрахувати, пише кадровий портал rabota.ua.

Ми навмисне опускаємо розгляд питання про виплату допомоги у зв’язку з народженням дитини (так звані “тисячі на дитину”), так як не потрібно ніякої участі роботодавця в оформленні такої допомоги.

Отже, щаслива породілля та її новонароджений малюк радісно проводять час вдома з підгузниками і новими враженнями. Свідомий роботодавець і трудовий колектив підприємства привітав свого співробітника з поповненням у сім’ї і, можливо, подарував якийсь милий корисний подарунок новій людині на планеті. Але 56 днів після пологів пройшли, і родина шукає хоч якісь способи компенсувати втрати доходу сім’ї, які раніше мама приносила в якості заробітної плати.

Для цього законодавством передбачено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (ст. 13-15 Закону “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, п. 17-24 Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми” від 27.12. 2001 р. № 1751).

Отримання цієї допомоги може оформити на себе не тільки один з батьків дитини, але також бабуся, дідусь, інший родич, який фактично доглядає за дитиною.

Тут слід обов’язково пам’ятати, що, згідно з правилами Постанови Кабінету Міністрів України № 1751, допомога по догляду за дитиною не виплачується особам, які отримують пенсію. Тобто, з оформленням такої допомоги на бабусю чи дідуся потрібно бути дуже обережним.

Звернення за призначенням такої допомоги означає, що за основним місцем роботи слід отримати відпустку. Отже, потрібно надати працедавцю заяву про намір скористатися таким відпусткою і отримати відповідний наказ (витяг з наказу). Тому що саме наказ, разом з копією трудової книжки та іншими документами, подається для призначення цієї допомоги (ст. 14 Закону “Про державну допомогу сім’ям з дітьми»).

Тепер проведемо розрахунок цієї допомоги, як це регулює Закон і Постанова Кабміну.

Ст. 15 Закону “Про допомогу сім’ям з дітьми” вказує, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлюється в розмірі різниці між прожитковим мінімумом для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї за попередні 6 міс., але не менше 130 грн. на одну дитину.

Скажімо про те ж, тільки людською мовою і на прикладі.

Припустимо, що в родині, де народилася дитина, крім мами і тата такої дитини, також є старша дитина 4-річного віку. Отже, розрахунок допомоги буде виглядати так (приклад):

Папа: працює, офіційно підтверджений дохід – 1200,00 грн.

Мама: не працює, тому що доглядає за дитиною. Офіційно підтверджений дохід 716,88 грн./міс. (виплати у зв’язку з народженням дитини).

Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2013 рік – 1147,00 (з 1 грудня – 1218,00).

Розрахуємо розмір допомоги:

Допомога = (((Дохід тата за 6 міс + Дохід мами за 6 міс) / 6 міс) / к-ть членів сім’ї ) – прожитковий мінімум на працездатних осіб.

У цифрах за умовами прикладу:

Середній дохід на одного члена сім’ї = (((1200 * 6) + (716,88 * 6)) / 6) / 4) = 479,22 грн./міс.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб – 1147,00 (з 1 грудня 2013 року – 1218,00 грн), тому допомога = 1147,00 – 479,22 грн. = 667,78 грн./міс.

Але на цьому нюанси не закінчуються.

Згідно п. 18 Постанови Кабміну № 1751 допомога в підвищеному (це ж треба так знущатися, щоб назвати “підвищену” суму грошей, якої ледь на підгузники вистачить) розмірі виплачується тільки протягом шести календарних місяців. Після цього допомога автоматично стає мінімальною, тобто 130 грн./міс.

Для того щоб продовжити цей термін, слід подати до Фонду документи, що підтверджують право на подальшу підвищену виплату. Простіше кажучи, довідку про склад сім’ї та інформацію про доходи сім’ї за останні 6 шість місяців.

У сім’ї, яку ми взяли для прикладу, мама вийшла на роботу на умовах неповного робочого дня з оплатою 500 грн./міс., а тато почав заробляти 2000,00 грн./міс.

Згідно п. 23 Постанови Кабміну виплата допомоги припиняється у разі виходу на роботу з дня виходу на роботу. Виключенням є випадки роботи вдома або на умовах неповного робочого дня. Тому, в цілому не втративши право на виплату допомоги, мама повинна включити свій додатковий дохід у розрахунок доходів сім’ї.

Отже, середній дохід для сім’ї тепер складе:

Середній дохід на одного члена сім’ї = (((2000 * 6) + (500 * 6)) / 6) / 4 = 625,00 грн./міс.

Допомога = 1147,00 – 625,00 грн. = 522,00 грн./міс.

Тут хочеться сказати про те, що мало родин дійсно отримують виключно такі доходи. Навіть якщо за документами це так, то фізично існувати таким чином неможливо. Тому слід бути обережним з ситуаціями, коли частина доходів родини виходить “неофіційно”.

З розміру допомоги очевидно, що її явно недостатньо для утримання маленької дитини, не кажучи вже про те, що батькам також треба щось їсти, одягатися і якимось чином платити за квартиру.

Але якщо за даними контролерів державних органів буде встановлено факт наявності “неофіційних” доходів, тобто шахрайства з представленими в Фонд документами на отримання допомоги, то незаконно отримані 400 грн. можуть стати причиною серйозних проблем із законом.

Хоча існують сім’ї, які, крім офіційних мізерних доходів, дійсно не мають додаткових джерел фінансування. Є також віддалені райони України та сільська місцевість, де рівень зарплат може становити 1200 грн./міс. Тоді можливість отримати кілька зайвих сотень гривень може стати відчутним підмогою в сім’ї новонародженого маленького українця.

Оксана Сікора, власник та керуючий директор Mirta Consulting
(юридичні послуги, бухгалтерія, аудит, реклама, консалтинг)