...
Реєструйся

Про отримання дозволів на обладнання автомобілів ГБО


Микола Федоренко,
головний державний інспектор з охорони праці Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській обл. і м. Києві

 

Наше підприємство планує обладнати власні легкові автомобілі газобалонним обладнанням (ГБО) для використання пропан-бутану з робочим тиском 1,65 МПа.
Просимо надати роз’яснення щодо необхідності отримання дозволу, згідно з пп. 1, 17 Додатка 3 «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1107.
Також просимо проінформувати про необхідність навчання та проведення перевірки знань, та яких саме нормативних актів з охорони праці для водіїв автомобілів, обладнаних ГБО, та для відповідальних осіб.

Олена, м. Кременчук

 

Вимоги безпеки до обладнання транспортних засобів, двигуни яких працюють на газовому паливі, визначає підрозділ 2 розділу VII Правил охорони праці на автомобільному транспорті, затверджених наказом МНС України від 9 липня 2012 р. № 964 (НПАОП 0.00-1.62-12).
Відповідно до п. 2.8 цього документа, «при переобладнанні транспортних засобів у газобалонні необхідно враховувати загальні технічні вимоги і вимоги безпеки до газобалонних автомобілів (ГБА) і газобалонного обладнання (ГБО), з урахуванням чинних на Україні нормативних документів, у тому числі ДСТУ UN/ECE R 67-01:2002 «Єдині технічні приписи щодо: І. Офіційного затвердження спеціального обладнання дорожніх транспортних засобів, двигуни яких працюють на зрідженому нафтовому газі; ІІ. Офіційного затвердження дорожнього транспортного засобу, оснащеного спеціальним обладнанням для використання зрідженого нафтового газу як палива, стосовно установлення такого обладнання», ДСТУ UN/ECE R 110-00:2002 «Єдині технічні приписи щодо офіційного затвердження: І. Елементів спеціального обладнання дорожніх транспортних засобів, двигуни яких працюють на стиснутому природному газі; ІІ. Дорожніх транспортних засобів, стосовно установлення елементів спеціального обладнання офіційного затвердженого типу для використання в їхніх двигунах стисненого природного газу», ДСТУ UN/ECE R 115-00:2008 «Єдині технічні приписи щодо офіційного затвердження: І Спеціальних модифікованих систем ЗНГ (зріджений нафтовий газ), які встановлюють на колісні транспортні засоби, двигуни яких працюють на ЗНГ; ІІ. Спеціальних модифікованих систем СПГ (стиснений природний газ), які встановлюють на колісні транспортні засоби, двигуни яких працюють на СПГ», ДСТУ 3649:2010 «Колісні транспортні засоби. Вимоги щодо безпечності технічного стану та методи контролювання»».
Роботи, пов’язані з управлінням наземним транспортом, потребують професійного добору працівників (п. 9 таблиці Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі, затвердженого наказом МОЗ України та Держнаглядохоронпраці від 23 вересня 1994 р.).
Навчання та перевірка знань з питань охорони праці працівників підприємств проводяться відповідно до вимог «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» (НПАОП 0.00-4.12-05) (п. 1.3 розділу І НПАОП 0.00-1.62-12).
Працівники, зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт, де є потреба в професійному доборі, проходять щорічне спеціальне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці (п. 4.1 НПАОП 0.00-4.12-05).
До відповідних нормативно-правових актів з охорони праці належать НПАОП 0.00-1.62-12, у питаннях стосовно безпечної експлуатації транспортного засобу, обладнаного ГБО, за необхідності ДСТУ 3649:2010, ДСТУ UN/ECE R 115-00:2008 тощо.
Слід зазначити, що обслуговування та ремонт паливної апаратури двигунів внутрішнього згорання належить до «Переліку робіт з підвищеною небезпекою» (п. 108 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, НПАОП 0.00-8.24-05) і також потребує спеціального навчання з питань охорони праці.

Стаття надана редакцією журналу «Охорона праці і пожежна безпека»
спеціально для інтернет-порталу «Всеукраїнська асоціація кадровиків» 
(детальніше — журнал «Охорона праці і пожежна безпека» № 7, 2015)

Матеріали до теми


ТЦК та СП ігнорує відстрочку заброньованого: чи можна оскаржити в суді?
Вже понад рік діє оновлений порядок бронювання. Він надає можливість бізнесу подавати на бронювання критично важливих працівників і отримувати для ...
Актуальні питання обліку ВПО в центрі зайнятості під час воєнного стану
Питання оформлення на облік у центрі зайнятості не втрачають своєї актуальності, тим паче в період дії воєнного стану, коли люди ...
Оплата тимчасової непрацездатності застрахованій особі, яка працює за сумісництвом
З 1 січня 2023 року до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV ...