...
Реєструйся

Про розгляд звернень профспілкових організацій


МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 31.12.2014 р. N 1661/13/84-14

Київській міській організації профспілки працівників освіти і науки України
вул. Володимирська, 57
м. Київ, 01030
Дніпропетровському обкому профспілки працівників освіти і науки України
вул. Карла Маркса, 93
м. Дніпропетровськ, 49000


Про розгляд звернень профспілкових організацій

Департамент заробітної плати та умов праці розглянув листи і повідомляє.

Щодо скасування надбавок за вислугу років, доплат за виконання обов’язкових видів педагогічної роботи, наукові ступені та вчені звання

Законопроектом “Про внесення змій та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” передбачено приведення положень законодавчих актів, які визначають правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку окремих галузей бюджетної сфери (освіти, культури тощо) стосовно права на певні виплати працівникам цих галузей до норм Закону “Про оплату праці”, оскільки відповідно до статті 8 зазначеного Закону умови та розміри оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначає Кабінет Міністрів України.
Крім того, зазначене відповідає основним принципам Концепції удосконалення оплати праці працівників бюджетної сфери, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 N 29-р.

Щодо скасування права на пенсію за вислугу років

Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” збережено всі умови призначення пенсій на пільгових умовах, які були передбачені Законом України “Про пенсійне забезпечення”, в тому числі за вислугу років. При цьому розмір пенсії обчислюється згідно із Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (ст. 27, 28).
На сьогоднішній день працівники бюджетної сфери (освіти, охорони здоров’я, культури) мають право на призначення пенсії за вислугу років за наявності вислуги від 25 до 30 років, незалежно від віку.
Пропозицій щодо скасування на сьогодні права на пенсію за вислугу років Мінсоцполітики не розглядає.

Щодо скасування фінансування за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності оздоровлення дітей в дитячих оздоровчих закладах, придбання новорічних подарунків дітям

Фінансування позашкільного обслуговування, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків, за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, здійснюється згідно із статтею 48 Закону України від 18.01.2001 N 2240 “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням” у межах асигнувань, що визначаються щорічно при затвердженні бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на наступний фінансовий рік, в порядку, визначеному правлінням Фонду.
На виконання Закону України від 27.03.2014 N 1166 “Про запобігання фінансової катастрофи та створення умов для економічного зростання в Україні” частку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що надходить до Фонду, зменшено з 5,7410 % до 5,2397 %.
Законом України від 31.07.2014 N 1622 “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2014 рік” з рахунків Фонду вилучено 600 млн. гривень, що додатково зменшило витратну частину бюджету Фонду.
Для збалансування за таких умов бюджету Фонду правлінням Фонду було зменшено асигнування на виплату матеріального забезпечення, на оздоровчі заходи, в тому числі припинено фінансування позашкільного обслуговування.
Водночас звертаємо увагу, що витрати Фонду на придбання дитячих новорічних подарунків є витратами нестрахового характеру, оскільки не пов’язані із наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг у разі настання страхового випадку.
Слід зазначити, що спрямованість витрат Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на часткове фінансування закладів оздоровлення та відпочинку не відповідає нормі статті 6 Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, якою передбачено надання застрахованим особам матеріального забезпечення і соціальних послуг виходячи з того, що саме застрахована особа є суб’єктом загальнообов’язкового державного соціального страхування, а не установа, яка надає їй ці послуги.
Крім цього, як свідчить міжнародний досвід, витрата на фінансування закладів оздоровлення та придбання дитячих новорічних подарунків за рахунок коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування не здійснюється в жодній європейській країні.

Щодо розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності

Зменшені до 50 – 80 % середньої заробітної плати розміри допомоги по тимчасовій непрацездатності відповідатимуть нормам Європейського кодексу соціального забезпечення, Конвенції МОП про мінімальні норми соціального забезпечення N 102, якими визначено, що такий розмір має становити не менше 45 – 50 % заробітку особи. Як свідчить досвід європейських країн, виплати у разі тимчасової непрацездатності становлять від 25 % середнього заробітку у перші дні тимчасової непрацездатності до 80 % у подальшому.
Крім цього, встановлення розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності у розмірі менше 100 % середньої заробітної плати дозволяє уникнути ситуації, коли перебувати на лікарняному фінансово більш вигідно, ніж працювати.

Директор Департаменту

О. Товстенко

Матеріали до теми


Верховна Рада ухвалила в другому читанні законопроєкт про мобілізацію
Верховна Рада ухвалила в другому читанні «Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження ...
Якими будуть нові штрафи за порушення норм про мобілізацію та військовий облік
Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності під час розгляду законопроєкту щодо посилення відповідальності за військові правопорушення виключив кримінальну відповідальність ...
ТЦК почали виклик громадян, які досягли 25-річного віку, для уточнення даних
Президентом України підписано Закон України від 30 травня 2023 року № 3127-IX «Про внесення змін до Закону України «Про військовий ...
Що чекає на військових та військовозобов’язаних, які мають статус обмежено придатних
Підписаний Президентом Закон України № 3621-IX, який, зокрема, передбачає скасування статусу «обмежено придатний», був опублікований 4 квітня, а набуває чинності ...