...
Реєструйся

Прийняття на роботу інвалідів


Згідно зі статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII (далі — Закон № 875) для підприємств, підприємств і організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб — у кількості одного робочого місця.

Інваліди-надомники теж зараховуються до виконання нормативу працевлаштування інвалідів (згідно з п. 2.4.5 Інструкції № 286 вони є штатними працівниками підприємства).

Норматив працевлаштування інвалідів вважатиметься виконаним, якщо інваліда працевлаштовано не за сумісництвом, а як основного працівника (частина п’ята ст. 19 Закону № 875). При цьому не має значення, досяг інвалід пенсійного віку чи ні, головне — щоб був працездатним. Також законодавство не встановлює залежності виконання нормативу від групи інвалідності працівника.

Відповідальність за невиконання нормативу працевлаштування інвалідів

Підприємства незалежно від форми власності й господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 Закону № 875, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом (ст. 20 Закону № 875).

Облікова ставка Національного банку України — один із монетарних інструментів, за допомогою якого Національний банк України встановлює для банків та інших суб’єктів грошово-кредитного ринку орієнтир щодо вартості залучених та розміщених грошових коштів (ст. 1 Закону України «Про Національний банк України» від 20 травня 1999 року № 679-XIV).

Адміністративно-господарські санкції обчислюються і сплачуються підприємствами самостійно до 15 квітня року, наступного за роком, у якому відбулося порушення нормативу. У разі прострочення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій роботодавець сплачує пеню у розмірі 120 % річних облікової ставки Національного банку України (на час сплати) за кожен календарний день прострочення.

Крім того, частиною другою статті 1881 КУпАП за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та неподання або невчасне подання роботодавцем звітності (йдеться про звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою № 10-ПІ, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 року № 42) у Фонд соціального захисту інвалідів щодо посадових осіб, які мають приймати та звільняти з роботи, фізичних осіб, що використовують найману працю, передбачено відповідальність — накладення штрафу в розмірі від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Стаття надана Єдиною електронною системою “КАДРОВИК-онлайн”

Замовити безкоштовний гостьовий доступ до “КАДРОВИК-онлайн”

Матеріали до теми


Розмір одноразової допомоги потерпілому внаслідок випадку на виробництві
Сума одноразової допомоги потерпілому через нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності, який ...
Гарантії для працівника, призваного на службу в ЗСУ
Відповідно до статті 119 Кодексу законів про працю України, за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом ...