...
Реєструйся

Скорочений і неповний робочий час: у чому різниця?


У чому різниця між скороченим і неповним робочим часом? Хто має право на такий режим роботи?

 

У статті 50 Кодексу законів про працю (далі — КЗпП) зазначено, що нормальна тривалість робочого часу не може перевищувати 40 годин на тиждень. Примушувати працівників працювати понад цю норму трудове законодавство забороняє, а ось застосовувати меншу тривалість робочого часу можна, а в певних випадках навіть треба.
Зменшену тривалість робочого часу встановлюють або на підставі законодавчих вимог, або з ініціативи роботодавця чи працівника. У цьому разі важливо розрізняти поняття скороченого й неповного робочого часу, які є хоч і дуже схожими за формулюванням, однак за підставами й наслідками застосування є різними.

 

СКОРОЧЕНА ТРИВАЛІСТЬ РОБОЧОГО ЧАСУ

Такий режим роботи означає, що час, протягом якого працівник повинен виконувати трудові обов’язки, скорочується, однак людина має право на оплату праці в розмірі повної тарифної ставки (окладу). Скорочену тривалість робочого часу встановлюють зазвичай згідно із законодавством в обов’язковому порядку незалежно від бажання працівника або роботодавця для:
— працівників віком від 16 до 18 років — 36 годин на тиждень;
— осіб віком від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул) — 24 години на тиждень. При цьому тривалість робочого часу учнів, які працюють протягом навчального року у вільний від навчання час, не може перевищувати половини максимальної тривалості робочого часу, передбаченої вище (фактично від 12 до 18 годин);
— працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, — не більш як 36 годин на тиждень;

! Перелік виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого часу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року № 163.

— окремих категорій працівників (педагогів, медиків). Зокрема, скорочений робочий час тривалістю 18 навчальних годин протягом навчального тижня встановлено для вчителів загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від підпорядкованості, типу й форми власності і керівників гуртків, секцій, студій, клубів, творчих об’єднань позашкільних навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типу й форми власності. Для вихователів загальноосвітніх навчальних закладів встановлено тривалість робочого часу (обсяг педагогічного навантаження) 30 годин на тиждень, а для вихователів спеціальних шкіл (шкіл-інтернатів) — 25. Скорочений робочий час (педагогічне навантаження) для педагогічних працівників дошкільних навчальних закладів становить від 20 до 40 годин на тиждень. Для науково-педагогічних працівників установлено робочий час 36 годин на тиждень (скорочена тривалість). Для них максимальне навчальне навантаження становить до 600 годин на навчальний рік на одну ставку (Науково-практичний коментар до статті 51 Кодексу законів про працю України; автори В. Г. Ротань, І. В. Зуб);
— для інвалідів першої та другої груп — 36 годин (п. 6 Постанови Ради Міністрів СРСР «Про заходи щодо подальшого поліпшення використання праці пенсіонерів за віком та інвалідів у народному господарстві і пов’язані з цим додаткові пільги» від 14 вересня 1973 року № 674).

Зверніть увагу!
Попри те що зазначена вище постанова Ради Міністрів СРСР є документом часів колишнього Радянського Союзу, згідно із Законом України «Про правонаступництво України» від 12 вересня 1991 року № 1543-XII і Постановою Верховної Ради України «Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР» від 12 вересня 1991 року № 1545-XII, до прийняття відповідних актів законодавства на території України можна застосовувати акти законодавства Союзу РСР із питань, не врегульованих законодавством нашої держави, проте за умови, що вони не суперечать Конституції та законам України.

За ініціативою підприємства скорочену тривалість робочого часу можуть встановлювати для жінок, які мають дітей віком до 14 років або дитину-інваліда, внісши відповідне положення в колективний договір.
Оплата за скорочений робочий час нараховується як за повний. Якщо ж особа працюватиме менше понад установлену скорочену тривалість робочого часу, то виникне необхідність у перерахунку оплати праці в бік її зменшення.

Продовження читайте в журналі «Діловодство та документообіг» № 5, 2015

 

Матеріали до теми


Механізми оскарження постанов військово-лікарських комісій
Військово-лікарська експертиза відіграє ключову роль у забезпеченні обороноздатності держави та гарантуванні прав військовослужбовців і призовників на належний захист їхнього здоров’я. ...
Чим керуватися під час розроблення Положення про структурний підрозділ
Положення про структурний підрозділ юридичної особи незалежно від її виду і масштабу діяльності, форми власності, рівня підпорядкування є організаційно-розпорядчим документом (далі — ОРД). ...