...
Реєструйся

Солодка цукерка чи гірка пігулка?


08.06.2010

«До 1 вересня цього року міністерство проведе всі наукові апробації, обговорення, консультації і оприлюднить свою позицію — якою у нас буде школа», — пообіцяв Дмитро Табачник. Можливі варіанти здобуття загальної середньої освіти (судячи з того, що озвучив очільник Міністерства освіти і науки) такі:

1) останній рік перебування дітей у дошкільному закладі рахуємо за перший клас (тоді дитина у школі навчається 11 років — у сумі отримуємо 12-річку);

2) 12 рік не для всіх, а лише для тих дітей, котрі мають намір здобувати вищу освіту;

3) повернення до 11-річного навчання.

«Ну й чудово! — скажете ви. — Останній рік у садочку зарахувати як перший клас — та це ж мрія всіх батьків!» Але дозвольте запитати: а де ми наберемо стільки садочків? Ті, що є, вже дано тріщать по швах від переповнення.

Останній варіант, можливо, найкращий. Але не все так просто. За підрахунками Міністерства освіти і науки України, 2011 року випускників одинадцятих класів буде на третину менше, ніж нинішнього, — 235 тисяч. А ось у 2012-му, якщо нас повернуть до дворічної старшої школи, — майже вдвічі більше: 427 тисяч. Звідки така кількість випускників? Так свого часу вирішили ви, шановні батьки. Пригадуєте, 2000 року попереджали про перехід на 12-річний термін навчання і про те, що з наступного навчального року не буде поділу першокласників на семиліток і шестиліток? Звідси й випливає, що на першій паралелі, яка навчається за новими програмами, приблизно порівну учнів, котрі пішли у перший клас семилітками, і учнів, котрі стали першачками у шість років. Отже, найбільшою за кількістю учнів в усій Україні сьогодні є паралель дев’ятих класів, для якої й готують солодку цукерку.

Проста арифметична дія зі скорочення терміну навчання в старшій школі означатиме, що кількість охочих здобувати вищу освіту у 2012 році (порівняно з попереднім) виросте вдвічі, отже і вступити до інституту стане значно складніше. Отож, шановні батьки, у разі не вступу до вишу у 2012 році не сваріть своє чадо. Можливо, причина невдачі не у його знаннях, а в дефіциті місць не лише на бюджет, а й на контракт.

Як так сталося? Все дуже просто. У 2011 році зі стін шкіл вийдуть останні випускники, які навчалися за старими програмами. Їх найменше в Україні. Взагалі, наступного року випускні класи будуть далеко не в усіх школах. Випускники-2011, вам поталанило! У вас буде найменший за останні роки конкурс під час вступу до вишу.

Нинішні дев’ятикласники, не радійте, якщо вам повернуть дворічне навчання у старшій школі. По-перше, для вас ніхто не розробляв нових програм. Швидше за все, ви навчатиметеся за старими або для вас ущільнять нові. Звісно, до ущільнення вам не звикати, адже ви відчуваєте його щорічно внаслідок епідемій грипу тощо. Тільки після епідемій вам ущільнюють програму, пропущену за місяць, а тут ущільнять річну. Чим це загрожує? Зниженням якості знань, а отже, і так невисоким шансом вступити до вишу. По-друге, очікуємо на нововведення. З нового навчального року, зі слів міністра, матимемо деякі «суттєві» зміни. Одна з них, якщо пам’ятаєте, — вивчення російської літератури в оригіналі. А головне — для втілення таких ідей уже все є. І старі програми, і старі підручники, і піддослідні діти, які знову стають заручниками політичних ігор.

Джерело: dt.ua

Матеріали до теми


В Україні стартує пілотний проєкт з підготовки водійок вантажівок
За ініціативи Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури та за підтримки Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка України» в Україні стартує пілотний ...
Однакова юридична сила електронного та паперового військово-облікового документа: роз’яснення Міноборони
ДОВІДКОВО Директорат цифрової трансформації у сфері оборони Міністерства оборони України надає офіційне розʼяснення щодо юридичної сили електронного та паперового військово-облікового ...