...
Реєструйся

Співбесіда: що дратує претендентів


Найбільше на співбесіді українців дратують шаблонні питання та питання, які не стосуються профкваліфікаціі. А також упереджене ставлення до здобувачів виходячи з їхньої статі, сфери діяльності, іноді зовнішності. До таких висновків прийшов Дослідницький центр Міжнародного кадрового порталу hh.ua.

Респонденти поділилися історіями найбільш невдалих співбесід, у яких розповіли про те, що найбільше “наболіло”.

Перше, про що згадують, розповідаючи про невдачі, це запитання, які звучать на співбесіді. З усіх історій про невдалі запитання на співбесідах,і не було жодної про питання про професійну кваліфікацію. Що виводило здобувачів з себе, так це інтерес до особистої або “психологічної” спрямованості.

Мене запросили на посаду маркетинг-менеджера в одне видання. Спочатку HR-менеджер розпитувала мене про дату і час мого народження, про сім’ю. Про роботу нічого не запитала. Далі мене запросили в іншу кімнату, де крім мене був присутній ще один претендент. Нас стали розпитувати про сильні та слабкі риси характеру, про хобі, про літературу, паралельно критикуючи, наприклад, літературні смаки і змушуючи аналізувати життєву позицію іншого претендента. Це все тривало близько 2-х годин. Про досвід роботи, про професійні навичках так і не запитали. В кінці я поцікавилася, навіщо мене питали про час народження, на що мені відповіли: так ми визначаємо, чи підходите ви мені чи ні На що я вирішила, що чесно не підходжу, і пішла…“.

Тут є два види подразників – стандартні, шаблонні питання (“Ваші сильні і слабкі сторони», «Ким ви себе бачите через 10 років в нашій компанії” і т.д.) і нестандартні, а головне незрозумілі протендентові запитання. Слід ще раз звернути увагу, що і перші, і другі дратують тільки тоді, коли їх суттєво більше, ніж кваліфікаційних завдань.

Окремо варто згадати про некоректні питання про особисте життя. У таких випадках часто має місце гендерна особливість – у здобувачок в процесі інтерв’ю частіше цікавляться приватним життям, ніж у претендентів.

Роботодавці надто цікавляться приватниій життям кандидата і мало цікавляться професійними якостями претендента на вакансію Це відбувалося майже на кожному співбесіді.».

Найнесподіваніші і найнеприємніші запитання на співбесіді можуть виглядати, наприклад, так:

      – “Як ви поведете себе, якщо побачите на своєму робочому столі пил?”

      – “Чому Ви не хочете зробити аборт, якщо завагітніє, ви що в секту ходите?”

      – “А скільки кімнат у вас в квартирі?”

Ще серед “нестандартних” питань не по суті часто згадували:

      – заповнення психологічних опитувальників або виконання тестів, яке тривало більше ніж сама співбесіда. Особливою любов’ю у здобувачів       користується тест “Неіснуюча тварина;

      – астрологічна, Нумерологічний і інша “езотерична” діагностика;

      – завдання на логіку або завдання, які визначають непотрібні для посади здібності. Наприклад, математичні задачки з підручника середньої       школи при співбесіді на посаду аналітика або логічні задачки для працівника прес-служби.

Не подобалося претендентам і те, в якій манері проводяться співбесіди – упереджене ставлення до здобувачів виходячи з їхньої статі, сфери діяльності, іноді зовнішності. Найнеприємніші (але і найчастіші) історії про масові співбесіди, в ході яких претендентів змушують конкурувати між собою у відкриту. Нерідкі випадки, коли для того, щоб зайняти посаду рядового менеджера, необхідно пройти 5-6 рівнів співбесіди розтягнуті в часи.

Але, мабуть, найбільш частими історіями про невдалі співбесідах були історії про проблеми з тайм-менеджментом. Кожна друга-третя історія – саме про запізнення, очікуваннях і затримках роботодавців. Головне, що навіть успішне проходження такого інтерв’ю, часто закінчується відмовою претендента від посади – висновок про організацію праці в компанії зроблений ще на етапі відбору. Найяскравішу історію наводимо нижче.

Проводити співбесіду в колл-центр. На вакансію була величезна черга у вузькому коридорі, сидіти було ніде. Поки до мене дійшла черга (через кілька годин), все, що я змогла сказати фахівцеві за столом, так це запитати, де у них туалет. Коли вийшла, переосмислила потрібність цієї роботи для себе і вже не повернулася“.

Серед інших популярних причин невдалих інтерв’ю – низька кваліфікація HR-менеджера. На думку претендентів, на недостатній професіоналізм рекрутера вказують такі прояви, як відсутність зворотного зв’язку, неготовність ставити питання, що визначають кваліфікаційний рівень, недостатня інформація про компанію (часто при упередженому допиті на співбесіді), непунктуальність, заплутаність і непрозорість процедур відбору.

Якщо при всіх вище викладених мінусах претенденти могли закрити очі і погодитися на посаду, яка їх цікавить, то в деяких випадках їм однозначно доводилося рятуватися втечею. Так буває, якщо роботодавець поводить себе неадекватно, нетактовно чи попросту по-хамськи:

Роботодавець всі співбесіду витріщався на мій бюст, хоча я була пристойно одягнена, без декольте і взагалі,” бізнес-лук“.

Неадекватний генеральний директор. Все залежить від його настрою. Матюки. Не можу цього терпіти“.

У двох словах: 1) потенційний бос, який проводив співбесіду, вів себе по-хамськи (облаяв мої попередні місця роботи, хоча тоді у мене вибору не було, де і ким працювати), 2) він же при мені вилаяв підлеглих за. .. перевитрата пакувального матеріалу! Нібито “не треба шибко замотувати, і так до клієнта дійде …“.

 “Директор (чоловік) поводився зовсім неадекватно. Не дивився в мою сторону, відводив очі, задавав недоречні запитання, перебивав і пробував знайти помилки в моєму резюме (з червоною ручкою в руках). Наприкінці співбесіди взагалі зім’яв моє резюме“.

Роботодавець поводився дивно, тримав відкритим вікно при -15°С морозі, довелося навіть одягнути верхній одяг. І, мабуть, начитавшись про всякого роду “креативні” інтерв’ю, проведених у великих компаніях (типу Гуглу), вирішив бути оригінальним – посеред інтерв’ю замовк, задумався хвилин на 10, витягнув з кишені сорочки ручку, і … наступні півгодини нею милувався, розповідаючи, що вона (ручка): синя, може писати, може просто лежати, може включатися, може вимикатися, може бути аксесуаром, а ще може бути червоною. Людина явно була далеко від світу цього)). Після 30 (!) хвилин одумався, сказав спасибі, що його вислухали, і все. Співбесіда була у великому банку, на позицію маркетолога“.

Ще одна причина невдалих пошуків роботи – обман у вакансіях, випадки махінацій. Найчастіше такі випадки бувають у торговельних компаніях і мережевому маркетингу, але не тільки:

Мене, звичайно, здивувало, що офіс знаходився на верхньому поверсі житлової будівлі Але я відважно поїхала Уточнила поверх у чоловіка, який їхав ліфтом разом зі мною, я назвала номер квартири при цьому. Він невимовно здивувався, і повідомив, що він …. – директор фірми, до якої я прямую, і йому нічого невідомо про співбесіду. Я показала газету і сказала, що домовилася про зустріч по телефону. Він дуже розсердився, що його заступник займається самоуправством. Попросив у мене газету, сказав, що розбереться з цією людиною, а мені повідомив, що такої вакансії немає. Тим же ліфтом я поїхала вниз, радіючи, що, схоже, легко відбулася“.

Співбесіда проходило в “Леонардо”, на вакансію, яку я хотіла. Пошукавши в інтернеті інформацію про компанію, я була задоволена. На ділі ж виявилося що це – … інша компанія. На співбесіду прийшло близько 15 чоловік на той же час. Цього було достатньо, щоб зрозуміти, що це афера. Із цікавості я залишилася на співбесіду, але всі підозри природно підтвердилися. Мені запропонували “управління інвестиційними активами”, купити програму і працювати на дому“.

Дані були отримані в результаті опитування, що проходило серед зареєстрованих користувачів сайту hh.ua в лютому 2013 року. В опитуванні взяли участь 2315 респонденти, серед яких 47% – чоловіки, 53% – жінки у віці від 21 до 40 років.

Матеріали до теми


Працівника призвано на навчальні військові збори: як оформити й оплатити?
ЗАПИТАННЯ Працівника підприємства призвали на навчальні військові збори з 23.09.2024 строком на 1 місяць. Як оформити його відсутність на підприємстві ...