Тривала літня спека може стати справжнім викликом для здоров’я працівників, які працюють на відкритому повітрі або в приміщеннях з недостатньою вентиляцією. Однією з найбільших небезпек є тепловий стрес. Він може впливати на працівників по-різному, і деякі страждають від нього частіше, ніж інші.
Симптоми теплового стресу
Типовими симптомами є:
- нездатність зосередитися;
- м’язові судоми;
- тепловий висип;
- сильна спрага – пізній симптом теплового стресу;
- непритомність;
- теплове виснаження – втома, запаморочення, нудота, головний біль, волога шкіра;
- тепловий удар – гаряча суха шкіра, сплутаність свідомості, судоми та можлива втрата свідомості.
Це може призвести до тяжких наслідків, якщо не виявити на ранній стадії.
Тепловий стрес виникає, коли організм людини не може ефективно регулювати свою температуру через вплив високих температур навколишнього середовища, інтенсивної фізичної активності або обмеженого доступу до питної води.
Якщо ви відчуваєте симптоми теплового стресу, негайно звертайтеся до свого безпосереднього керівника або роботодавця. Це допоможе вжити необхідних заходів і зберегти життя та здоров’я.
Хто є в зоні ризику
Небезпечний вплив тепла може виникнути в приміщенні або на вулиці, і це може статися в будь-який сезон, якщо умови сприятливі, а не тільки під час хвиль спеки.
Посібник «ФОП і охорона праці. Як правильно організувати в умовах війни?»
До працівників, яким загрожує тепловий стрес, належать працівники на відкритому повітрі та працівники, які працюють у спекотному середовищі, наприклад, пожежники, пекарні, фермери, будівельники, шахтарі, працівники котелень, фабричні працівники та інші.
До груп підвищеного ризику теплового стресу входять працівники віком 65 років і старше, особи з надлишковою вагою, серцево-судинними захворюваннями чи високим кров’яним тиском або приймають ліки, на які може вплинути сильна спека.
Способи запобігання тепловому стресу
Для запобігання тепловому стресу важливо регулярно відпочивати у тіні, пити достатню кількість води, носити легкий та дихаючий одяг і використовувати засоби захисту від сонця. Також варто уникати фізичних навантажень у спекотні години дня та слідкувати за своїм самопочуттям та ознаками теплового стресу у себе та у співробітників.
Профілактика теплового стресу серед працівників є критично важливою. Роботодавці повинні проводити навчання працівників, щоб вони розуміли, що таке тепловий стрес, як він впливає на їх здоров’я та безпеку та як цьому можна запобігти.