16 повідомлень / 0 нових
Останнє повідомлення
redaktor
10 серпня, 2015 - 10:58

«Нещодавно міністр економічного розвитку та торгівлі  України Айварас Абромавічус анонсував відміну трудових книжок. Аргументи наступні:

— трудова книжка – це пережиток минулого (спадок СРСР);

— ведення трудових книжок забирає багато робочого часу працівників кадрових служб;

— трудова книжка дублює свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Шановні колеги, особисто в мене створюється враження, що станеться «як завжди» — одне відмінять, а на то місць нічого не запропонують.  Наразі нам необхідно долучитися до дискусії, інакше, в черговий раз, опинимося сам-на-сам з масою проблем.

Для початку зруйную міф. В засобах масової інформації вже назвали Радянський Союз автором трудової книжки.  Насправді, цей документ було запроваджено у Франції наприкінці 18 ст. Більше того, в багатьох європейських країнах трудові книжки існували доволі тривалий час. Так, Італія відмінила їх лише у 1997 році.

Далі. Чому «не кадровики» визначають,  що саме забирає багато робочого часу HR-ів? Колеги, ведення трудових книжок для вас велике навантаження? Для мене – ні. А спробуємо уявити, скільки часу буде витрачено на видачу довідок з місця роботи, характеристик та рекомендаційних листів. Уявили? 

А тепер про головне.

По-перше. Трудова книжка і свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування – це два різні документи. Дійсно, з 2000 року в Україні в повному об’ємі запроваджено персоніфікований облік відомостей про застрахованих осіб.  В свідоцтвах про загальнообов’язкове державне соціальне страхування міститься лише інформація про сплачені внески. Доступ до цієї інформації має виключно пенсійний фонд, який використовує її для нарахування пенсій. Своєю чергою, трудова книжка основний документ, що підтверджує трудову діяльність громадян, і доступ до цієї інформації має кадровик.

Також не слід забувати, що на підприємствах України певна частина співробітників працює в шкідливих умовах. Багато з них мають право на пільгову пенсію за списками № 1 та № 2. На сьогоднішній день першочерговим документом для підтвердження пільгового стажу є трудова книжка працівника, в яку, згідно інструкції, кадрові служби вносять відповідні записи.

По-друге. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників ніхто не відміняв.  На його підставі формуються посадові інструкції, в яких розділ «Кваліфікаційні вимоги» повинен містити норми, що стосуються освіти, освітньо-кваліфікаційних рівнів та досвіду, достатніх для повного і якісного виконання робіт за посадою. На сьогодні наявність необхідного досвіду підтверджує трудова книжка.

По-третє. Трудові книжки містять важливу інформацію про працівника. А саме, за якими статтями КЗпП України відбувалися звільнення з попередніх місць роботи, чи існує заборона рішенням суду певний період обіймати ту чи іншу посаду. Можна говорити про те, що людину необхідно приймати на роботу виключно за професійними критеріями, але коли роботодавець укладає з працівником трудовий договір, він сподівається на якісну і тривалу співпрацю. Наразі саме трудова книжка працівника – один з основних документів, який може переконати роботодавця надати перевагу при прийомі на роботу тій чи іншій особі.

Шановні колеги, я не противник відміни трудових книжок і, тим більше, не противник переходу на сучасні засоби ведення кадрового діловодства. Але я хочу звернути увагу законодавців, що будь-які нововведення повинні відбуватися поступового з послідовним внесенням змінам до нормативних документів.  Якщо відміна однієї  трудової книжки призведе до появи стосу довідок, листів, завірених копій і т.п., то це ніяким чином не вивільнить робочий час HR-ів і не «полегше життя» особам, які влаштовуються на роботу».

Начальник відділу роботи з персоналом ТОВ «ІНТЕРФОМ»
О. В. Стахів.

Е_катерина
10 серпня, 2015 - 15:11
Я вважаю, що це недоцільно. Відміна трудових книжок внесе хаос в відносини між працівником і підприємством, ускладнить процедуру подачі документів до пенсійного фонду і пітвердження трудового стажу. "Без бумажки ти букашка". Яким чином ти повинен підтверджувати свій робочий стаж? А якщо цей стаж буде в електронному вигляді... Іноді програми виснуть, заводяться віруси і..... і не має твоїх записів і неначе і не робив. При прийняті на роботу співробітника як ми будемо розуміте де і ким працював, за що був звільнений і т.і.  Я проти таких змін.
znata
10 серпня, 2015 - 16:33
Я також вважвю недоцільним відміняти трудові книжки.  Свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування дублювати трудову книжку так як воно не містить всієї інформації яка є в трудовій книжці. Яким чином працівник має підтвердити свій досвід роботи? Довідками? Яка процедура забере меньше робочого часу у кадровика - оформлення довідки чи внесення запису до трудової книжки? Виникає безліч питать в процесі працевлаштування, в процесі оформлення пенсій и т.і. Електронний документообіг це дуже сучасно і по-європейські, але давайте подивимось на всі куточки нашої Країни, а не лише на столицю. В деяких віддалениселищах немає комп'ютерыв та інтернету як бути? Ломати легше ніж будувати, перш ніж орієнтуватись на европейський рівень треба хочаб на крок до нього наблизитись. Потрібно запропонувати достойну альтернативу трудовим книжкам яка задовольняє не тільки сучасні вимоги, а й сучасні можливочті Країни. А відміняти налагоджений десятками років процес не запропонувавши нічого на заміну вважаю безглуздим рішенням.
natashuk
natashuk
10 серпня, 2015 - 20:50
Турбує не лише безглуздість цього нововведення, а й те - як легко наші "законодавці-новотворці" хочуть внести зміни до понад 20 законодавчих актів, що розроблялися десятиріччями!!! Ведення трудових книжок не забирає так вже багато часу. Кожен з кадровиків погодиться, що це лише 1/10 від усієї кадрової роботи. В ній не лише відтворюється досвід роботи, а й заохочення працівників - це їх обличчя. Інтернет, компютерна техніка - це звичайно добре, але ж сьогодні часто "хвилеподібно" вимикають світло з метою економії, вітчизняним інтернет-провайдерам - ще дуже далеко до "європейських" обріїв. Вважаю рішення недоцільним, замилюванням очей. Законодавців закликаю звернутися до народного прислівя -  і 40 разів подумати перед тим, як зробити!
Oksana-HR
11 серпня, 2015 - 10:46
Доброго дня! Повністю згодна з колегами у тому, що відміняти трудові книжки не можна! Оскільки це офіційний документ, на основі якого ми маємо уявлення і розуміємо, що за працівник перед нами. Резюме скопіювати чи скачати з інтернету можуть всі, а от з трудової книжки якраз-таки і видно правдивість і сумлінність працівників. А також, нововведення з повідомленням про прийняття працівників вже показало, як спочатку можна ввести необхідність, а як це робити, коли і кому - про це думаємо лише через півроку... Тому я категорично проти відміни трудових книжок!
obertun
11 серпня, 2015 - 11:33
  На мой взгляд, отмена трудовых книжек-большая глупость, жаль, что уже не первая. По каким критериям кадровику производить отбор трудоустраивающихся, в особенности, рабочих специальностей? Да и времени  ведение трудовых книжек у кадровиков не отнимает много. Сложно жить в стране, где у руля находятся люди несведущие, не имеющие знаний, но имеющие мнение)))
ОленаЧ
Зображення користувача ОленаЧ.
11 серпня, 2015 - 13:55
Стисло - залишити.  Чому - підтримую аргументи, зазначені у статті.  
Татьяна Карамышева
11 серпня, 2015 - 14:34
Полный бред! Пока в нашей  стране непрофильные министры будут вносить изменения  в трудовое законодательство  только по принципу " это пережиток прошлого",  то тот хаос, который твориться у нас сейчас, никогда не закончится.  Неужели  "суперсоветники" министра  не могут ему объяснить, что заполнение труд.книжек занимает 1% рабочего времени кадровика, а ту информацию, которую можно получить  из трудовой книжки, свидоцтво соц.страхования вообще не дает ( да и вообще оно никому не надо - есть инд.код). Интересно, в каком месте свидоцтва министр предлагает высмотреть на каких предприятиях работал, в какой должности, в каких отделах, в какой срок шло повышение  и понижение по должности, по какой статье уволен, были ли поощрения, как часто менял место работы, как быстр был карьерный рост, какой перерыв был в трудовой деятельности и т.п.? Вместо того, чтоб заниматься пиарством и популизмом лучше бы предложил доработать имеющиеся коллизии трудового законодательтсва, которых на сегодняшний день предостаточно,.... но для этого, как минимум, надо о них знать.
iwahiw
11 серпня, 2015 - 16:14
цілком згідна з попередніми дописувачами некомпетентні люди збираються нищити за принципом бо "це пережиток СРСР" а взамін нічого розумного не можуть запропонувати. абсурд
gbelikova
12 серпня, 2015 - 12:46
Согласна с коллегами! Отменить просто, а как работать дальше??!!! Никаких разумных предложений! Лучше бы занялись, наконец, доработкой трудового законодательства!!!
viking
Зображення користувача viking.
12 серпня, 2015 - 16:17
Ніколи не міг подумати, що міністр здатний на таку інновацію! Такий рівень і в Twitter? Українські міністри "працюють" у Facebook. На сайті Міністерства економічного розвитку та торгівлі знайшов першоджерело: https://www.facebook.com/mineconomdev Міністерство економічного розвитку і торгівлі України с Yuliya Kovaliv   На мою думку ідея прогресивна но не на часі та не з існуючою законодавчою базою та не з нашим менталітетом. Із ретроспективи: 1.Постановою Кабінету Міністрів України 22.08.2000 за №1306 були введені страхового свідоцтва. За допомогою страхового свідоцтва через мережу інформаційних кіосків можна ознайомитись з інформацією щодо нарахування заробітної плати, сплату страхових внесків, періоди перебування у трудових відносинах зі страхувальниками, а також інформацію щодо розміру призначеної пенсії. Пройшло 15 років. Де результат? 2. У 2014 році проводилась велика робота по Евроінтеграції. Верховною Радою 7 скликання був прийнятий у першому читанні новий Трудовий кодекс. Норми проекту кодексу спрямовані на адаптацію трудового законодавства України до Європейської соціальної хартії (переглянутої) та інших міжнародно-правових актів - Загальної декларації прав людини, Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права, конвенцій і рекомендацій Міжнародної організації праці. Кодекс пройшов експертизу Головного науково – експертного управління Апарату Верховної Ради України. Тоді і думки не було відмінити трудові книжки. Стаття 59. Трудова книжка   1. Трудова книжка – це документ про трудову діяльність працівника. Форма трудової книжки, порядок її виготовлення та зберігання визначаються Кабінетом Міністрів України. 2. Роботодавець зобов'язаний вносити до трудової книжки працівника записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення з роботи в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань праці. На мою думку, щоб провести якусь  реформу потрібно запропонувати альтернативні варіанти котрі реально покращать життя та роботу, а не породять ще більшу плутанину та бюрократію. Шановні колеги! Залучайтесь до обговорення з авторами інновації: https://www.facebook.com/mineconomdev З повагою: https://www.facebook.com/hr.bovkun            
О.В.
12 серпня, 2015 - 19:12
Дякую viking. Я розмістила на вказану Вами сторінку у Facebook посилання на наш форум.  
aniram
12 серпня, 2015 - 16:32
Добрий день, всім кадровикам! Останнім часом в нашій країні відбувається щось неймовірне. Тенденція до накопичування, збільшення праці кадровика. Зміни в законодавстві, взаємонеузгодженість у нормативних документах, то давайте ще й трудові книжки відмінимо. Вважаю це не припустимим. Все, що це за собою потягне, вже висловили інші кадровики, а ще один аспект - при оформленні пенсії, звідки брати трудовий стаж? Адже нововведення з соціального страхування - справа недавня, а 70-і, 80-і роки? Та й де гарантія, що законодавство знову не зміниться через деякий проміжок часу? Де тоді шукати необхідні дані? Шановні творці законодавства, обміркуйте все від "А" до "Я", проведіть обговорення зі всіма інстанціями, які використовують дані трудової книжки, а аж потім приймайте рішення. Може було б не погано спробувати увести трудові книжки (чи подібний документ) в електронну базу України,  з відповідними ключами доступу? (Створити базу даних за трудовим стажем кожної людини). Мені здається, що це був би крок уперед. Дякую!  
viking
Зображення користувача viking.
13 серпня, 2015 - 09:42
Що пропонують фахівці із Міністерства економічного розвитку і торгівлі на заміну трудових книжок:http://www.dw.com/uk/%D1%89%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B9%D0%B4%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%BC%D1%96%D0%BD%D1%83-%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BC-%D0%BA%D0%BD%D0%B8%D0%B6%D0%BA%D0%B0%D0%BC/a-18641787  
s.skorodumova
14 серпня, 2015 - 14:12
Абсолютно нормальная практика во всем мире! Другой вопрос, что технически и системно государство отстает от времени еще больше, чем сами трудовые. Г-да кадровики, вы и ваши бухгалтера каждый месяц сдаете кучищу отчетов, некоторые даже в электронном виде, всё, что нужно, это объединить всю информацию в одном государственном реестре и посадить адекватно администрировать его, всё! Данные статистики, ПФ, налоговой, ФСС - это практически вся информация об опыте и трудовых взаимоотношениях человека. Немного "допилить" и готово. Я бы еще настаивала на внедрении электронной подписи (на общегоударственном уровне) и вообще уходила от бумажного документооборота!
Татьяна Карамышева
13 серпня, 2015 - 12:00
Доброго всем дня! Хочу обратить внимание, что не у всех работодателй есть ПК и выход во всемирную сеть. Взять хотя бы СПДшников и организации сельской местности, как они будут заходить в электронную базу Украины? В "сприятливих сучасних умовах"  когда многие организации/предприятия/СПД сокращаются/закрываются/находятся на грани банкротсва  - одним словом выживают - вряд ли будут свободные финансовые средства на закупку компьютерной техники, интренет и подключение к электронной базе  (вряд ли она будет бесплатной)))   Да и все мы как будем пользоваться эл.базой в условиях веерных или ЧПшных отключениях электричества?  В итоге отмены трудовой книжки мы получим то, что имеем со страховым стажем. Человек, лежащий в больнице и самостоятельно не передвигающийся, должен  сам пойти в ПФ, отстоять очередь и получить форму ОК-7 для  начисления больничных. Благо если этот работник уже отработал на предприятии 12 месяцев, тогда предприятие само может сделать запрос в ПФ для подтвердения самому себе, что оно перечислет ЕСВ (типа само предприятие не вкурсе этого))),  если же работник работает меньше 12 месяцев на этом предприятии, то ОК-7 и, соответсвенно, больничные он получит только после того как выздоровеет,  а если ему не хватит личных ранее накопленных средств на лечение, то и не выздоровеет... вот и экономия бюджета фонда соц.страха))   Кстати, даже в ПФ не спрашивают свидоцтво соц.страха  - только  паспорт и код)) Это о Постанововлении КМУ 1306... информационные киоски если кому и нужны так это налоговой, ПФ и др. фондам, но как оказалось, что и там это свидоцтво не актуально. Информация о зп на предыдущем месте работы и отчисления  для кадровика не так важны, как записи в трудовой книжке. А вот для ПФ наоборот, записи в трудовой книжке после 2001г. не важны.  И еще один момент... Все знают о существовании Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.. так вот там есть кваліфікаційни вимоги... и основными являются - образование и стаж работы по специальности. Где это можно будет узнать если не будет трудовой книжки? Хотя. судя по тому, как сейчас назначают на Посади скоро и Довідник назовут прежитком прошлого и отменят)) Как говорят, если чего-то не знаешь, то спроси у гугла. Вот поэтому и министры "работают" в фейсбуке)) Поэтому, коллеги, запропоновуйте альтернативні варіанти может министр что-то и выберет;))