У журналі «КАДРОВИК.UA» № 1, 2023 представлено низку відповідей на актуальні запитання на тему «Вимоги до оголошення про вакансію та законні підстави для відмови у прийнятті на роботу». Пропонуємо вашій увазі один із кейсів.
ЗАПИТАННЯ
Чи є законною підставою для відмови у прийнятті на роботу вимога працівника про вищу заробітну плату, ніж може запропонувати підприємство?
ВІДПОВІДЬ
Відповідно до частини першої статті 21 Кодексу законів про працю України трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем — фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець — фізична особа) — виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, потрібні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
У трудовому договорі визначаються істотні умови праці, а заробітна плата є саме однією із таких умов. Недосягнення згоди хоча б щодо однієї умови трудового договору є підставою для неукладення договору.
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Більше відповідей — у січневому випуску «КАДРОВИК.UA»:
- Чи вважатиметься необґрунтованою відмова у прийнятті на роботу у вигляді автовідповіді на отримане резюме від кандидата такого тексту: «Конкурсний відбір відбуватиметься у 2 етапи: 1-й — оцінювання резюме, 2-й — проведення співбесіди з кандидатами, запрошеними за результатами 1-го етапу. Зворотний зв’язок планується лише з кандидатами, яких буде відібрано для співбесіди»? Тобто якщо кандидат об’єктивно не відповідає вимогам вакансії, надалі комунікація з ним не планується.
- Чи є офіційний перелік об’єктивних причин (підстав) для відмови кандидатам (згідно із законодавством) у прийнятті на роботу? Чи можна відмовити кандидату, посилаючись на його невідповідність вимогам, зазначеним у загальнодоступному описі вакансії (наприклад, низький рівень володіння англійською мовою або неволодіння MS Excel)? Чи правомірною буде відмова у прийнятті на роботу у зв’язку з невідповідністю кандидата вимогам, яких не було зазначено в оголошенні про вакансію?
- Який загальний текст відмови у прийнятті на роботу можна використати і на які норми законодавства при цьому слід посилатися, якщо кандидат не відповідає установленим вимогам до певної посади (наприклад: рівень володіння англійською мовою — не нижче С1, релевантний досвід роботи в громадському секторі — не менш ніж 2 роки, відмінне володіння програмами та продуктами Google Docs, MS Excel, таск-менеджери, Zoom тощо)?
- Чи встановлено законодавством норми щодо відмови у прийнятті на роботу «кандидатам-оверкваліфайд» (тобто особам, у яких освіта, навички, професійний та посадовий досвід перевищують потрібний рівень для певної посади)? Чи може підприємство відмовити у прийнятті на роботу особі, яка має досвід роботи на керівних посадах, а претендує на асистентську посаду? Якщо так, то які можливі «законні» варіанти відмови?
Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»
Вебінар «Трудовий договір з нефіксованим робочим часом»
Основні тези вебінару:
✔ Переваги укладання трудового договору з нефіксованим робочим часом
✔ Прийняття та звільнення працівників з нефіксованим робочим часом
Замовити:
тел.: 0 (800) 219-977
моб.: (063) 590-97-54
е-mail: avn@mediapro.ua