...
Реєструйся

Виплати зарплат та пенсій затримуватимуть до кінця року – експерти


У вересні заборгованість із заробітної плати в Україні становила 1,2 млрд грн, за даними Державної служби статистики. Найбільше заборгували жителям Донеччини та Харківщини. На одного працюючого українця припадає по 50 грн боргів із зарплат.

Gazeta.ua запитала в експертів про причини виникнення зоборгованості.

Старший дослідник інституту економічних досліджень Віталій Кравчук:

“Половина боргів припадає на підприємства, що перебувають у стані банкрутства й нічого не роблять, це є тягарем для держави. Їхні робітники перебувають у відпустках за власний рахунок. Значна заборгованість на працюючих машинобудівних підприємствах. Там завинили працівникам понад 100 мільйонів гривень. За ними йдуть шахти, електростанції тощо. Вони заборгували 95 мільйонів гривень. Найбільше, 400 мільйонів гривень боргів, припадає на освіту, медицину, культуру тощо. Щомісяця на зарплати українцям треба 27-28 мільярдів гривень. До кінця року заборгованість по зарплаті не зменшиться. Щоб її зменшити, треба  закрити збиткові підприємства. Держава цього робити не буде, щоб не створювати безробіття. На нерентабельних підприємствах зменшуватимуть тривалість робочого тижня. Через це скоротиться зарплата”.

Юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Щербатюк:

“За новою тарифною сіткою мінімальна зарплата нижча прожиткового мінімуму – близько 600 гривень. Держава не може повністю покрити видатки на бюджетну сферу, зокрема освіту. Найбільші проблеми у енергетичній галузі. Наприклад, “Київенерго” має борги із зарплати. Це пов’язано із неправильним розподілом  фінансових ресурсів. Наприклад, до 2010 року при Мінпаливенерго діяв стабілізаційний фонд на випадок заборгованості із зарплати. Але ці кошти використовувалися не за призначенням”.

Економіст Борис Кушнірук:

“Незначні, близько тижня чи півтора затримки зарплат триватимуть до кінця року. Уряд заклав в Держбюджет завищені цифри рівня заробітних плат. Планувалося, що впродовж року підприємства та установи виплатять зарплат на 400 мільярдів гривень. Виходячи із цієї цифри, планувалися надходження податків із зарплат та внесків до Пенсійного фонду. Однак поки що на зарплати пішло 200 мільярдів гривень. Реальні надходження до Пенсійного фонду менші, ніж  розраховував уряд. Пенсійний фонд зараз діє непрозоро. Здається, головне завдання посадовців – переконати нас, що пенсії виплачуються вчасно.

Також уряд спеціально притримує кошти на рахунках казначейства, щоб мати гроші на енергетику та погашення кредитів. Навантаження зростатиме і в зв’язку з проблемами “Нафтогазу”. Аграрний фонд, “Нафтогаз” сподіваються профінансувати за рахунок облігацій. Проблема в тому, що уряд і на наступний рік закладає оптимістичні картини зростання економіки. Під них формує і видатки Держбюджету. Тому затримки зарплат бюджетників та пенсій можуть бути і наступного року”.