...
Реєструйся

Вступна кампанія-2011 обіцяє бути легкою


У 2011 році в Україні очікується рекордно низька кількість випускників за всі роки незалежності. Цього року їх було більше 400 тисяч, у наступному буде лише 192 тисячі. Причина в тому, що це – діти, народжені у 1993-1994 роках – у період найжорстокішої кризи в країні, коли людей цікавило елементарне виживання, а не питання продовження роду.

Для самих випускників це гарна новина – їм буде простіше вступити до ВНЗ на бюджет. Від нестачі абітурієнтів постраждають, перш за все, приватні і невеликі державні регіональні вузи, вважає заступник голови парламентського комітету з питань освіти Максим Луцький.
“ВНЗ не доберуть встановлені ліцензійні обсяги. Буде суттєво скорочено держзамовлення (кількість студентів-бюджетників. – Ред.) – Воно буде пропорційним кількості випускників. Найбільша проблема – жорстка конкуренція за студентів-контрактників, їх буде дуже мало, але ж це гроші, за які живе вуз”. Тобто вузи зможуть, у кращому випадку, заповнити бюджетні місця, але на контракт брати вже буде майже нікого.

Той факт, що вуз не добере студентів, вдарить і по викладачах.
“Вузу потрібно забезпечити їх навантаженням, щоб вони отримали зарплату. А у такій ситуації навантаження буде меншим і годин теж менше. Відповідно, ВНЗ відмовлятимуться від викладачів-сумісників, розраховуючи лише на свій склад”, – пояснює Луцький. Зазначимо, що більшу частину заробітків викладачів становить саме “погодинка”, тобто кількість годин, які вони читають у різних вузах.

У маленьких вузах побоюються, що через дефіцит випускників багатьом доведеться закритися. “У нас завжди був пристойний конкурс, але він, безумовно, знизиться. Виживуть найкращі вузи, – каже ректор Тернопільського національного педуніверситету Володимир Кравець. На його думку, кількість бюджетних місць сильно урізати не будуть.“Трохи знизять планку, але ж не на 150 000!”– каже він.
“Держзамовлення знизять, швидше за все, удвічі. Але є побоювання, що коли кількість випускників знову зросте, його можуть не повернути до колишніх обсягів”, – зазначив координатор громадської ініціативи “Студентський захист” Андрій Черних. У 2012 році буде схожа ситуація, а от у 2013-му випускників буде близько 400 000.

ubr.ua