Реєструйся

Виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю під час воєнного стану


СИТУАЦІЯ

Усім працівникам з інвалідністю у табелі обліку використання робочого часу проставлено «НЗ» за весь місяць. Чи вплине це якось на виконання квоти? Чи вплине на виконання квоти призупинення з особами з інвалідністю дії трудового договору?


РІШЕННЯ

Якщо в управлінні персоналом виникає нестандартна ситуація, яку треба вирішити у правовому полі, ми намагаємося знайти листи-роз’яснення державних органів чи фондів. Але наша країна стикається з усе новими й новими викликами, і далеко не всі ситуації можна передбачити й швидко роз’яснити. Тому самотужки аналізуємо чинне законодавство й ухвалюємо правильні рішення.

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Відповідно до частини першої статті 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі — Закон № 875) для підприємств, установ, організацій, у т. ч. підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості 1 робочого місця.

Обчислення середньооблікової чисельності штатних працівників здійснюється згідно з Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року № 286 (далі — Інструкція № 286).

Середньооблікова кількість штатних працівників згідно з пунктом 3.2 Інструкції № 286 розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватися відповідно до наказів про прийняття, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору.


У пункті 2.3 Інструкції № 286 зазначається, що в обліковій кількості штатних працівників за кожний календарний день враховуються особи, які фактично працювали, а також відсутні на роботі з будь-яких причин, тобто всі працівники, які перебувають у трудових відносинах, незалежно від виду трудового договору. У пунктах 2.4 і 2.5 цієї Інструкції зазначено уточнення щодо штатних працівників, які включаються до облікової кількості, у пункті 2.6 — які не включаються.

Особливу увагу слід звернути на підпункт 2.6.7 Інструкції № 286, у якому чітко прописано, що не включаються до облікової кількості працівники, які подали заяви про звільнення і припинили роботу до закінчення строку попередження або які припинили роботу без попередження адміністрації. Вони виключаються з облікового складу працівників із першого дня невиходу на роботу.

Призупинення дії трудового договору

Поняття «призупинення дії трудового договору» визначено в частині 1 статті 13 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136).

Призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Своєю чергою в частині 2 статті 13 Закону № 2136 наголошується, що про призупинення дії трудового договору роботодавець і працівник за можливості мають повідомити одне одного в будь-який доступний спосіб.

Неявки з нез’ясованих причин

На жаль, багато підприємств опинилися в ситуації, коли працівники не виходять на зв’язок. В умовах війни причини відсутності можуть бути різними, зокрема й смерть. До з’ясування цих причин такі неявки позначаються в табелі обліку використання робочого часу умовним позначенням «НЗ».

Ця стаття є частиною Живого журналу «КАДРОВИК.UA» № 5. Оформити передплату на журнал із подарунками на 2023 рік можна за посиланням.

Беріть участь у навчанні на мінікурсі «Трудові відносини осіб з інвалідністю».

Автор: Ольга Стахів,
експерт із трудового права, кандидат економічних наук

Матеріали до теми


Захист систем електронного документообігу: юридичні й технічні моменти
У СТАТТІ: Що таке електронний документ з точки зору законодавства Надання сервісів електронного документообігу регламентоване законодавством Основні загрози безпеки СЕД ...
Відпустка при народженні дитини не може бути перенесена через дію воєнного стану
ЗАПИТАННЯ Чи може роботодавець відмовити батькові у наданні відпустки при народженні дитини та чи можливо перенести, щоб надати після закінчення ...
Призначення виплат за «лікарняним» на підприємстві: хто і як це має робити
Законом України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» ...