Передплати журнал

Виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю під час воєнного стану


СИТУАЦІЯ

Усім працівникам з інвалідністю у табелі обліку використання робочого часу проставлено «НЗ» за весь місяць. Чи вплине це якось на виконання квоти? Чи вплине на виконання квоти призупинення з особами з інвалідністю дії трудового договору?


РІШЕННЯ

Якщо в управлінні персоналом виникає нестандартна ситуація, яку треба вирішити у правовому полі, ми намагаємося знайти листи-роз’яснення державних органів чи фондів. Але наша країна стикається з усе новими й новими викликами, і далеко не всі ситуації можна передбачити й швидко роз’яснити. Тому самотужки аналізуємо чинне законодавство й ухвалюємо правильні рішення.

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Відповідно до частини першої статті 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі — Закон № 875) для підприємств, установ, організацій, у т. ч. підприємств, організацій громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості 1 робочого місця.

Обчислення середньооблікової чисельності штатних працівників здійснюється згідно з Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року № 286 (далі — Інструкція № 286).

Середньооблікова кількість штатних працівників згідно з пунктом 3.2 Інструкції № 286 розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватися відповідно до наказів про прийняття, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору.


У пункті 2.3 Інструкції № 286 зазначається, що в обліковій кількості штатних працівників за кожний календарний день враховуються особи, які фактично працювали, а також відсутні на роботі з будь-яких причин, тобто всі працівники, які перебувають у трудових відносинах, незалежно від виду трудового договору. У пунктах 2.4 і 2.5 цієї Інструкції зазначено уточнення щодо штатних працівників, які включаються до облікової кількості, у пункті 2.6 — які не включаються.

Особливу увагу слід звернути на підпункт 2.6.7 Інструкції № 286, у якому чітко прописано, що не включаються до облікової кількості працівники, які подали заяви про звільнення і припинили роботу до закінчення строку попередження або які припинили роботу без попередження адміністрації. Вони виключаються з облікового складу працівників із першого дня невиходу на роботу.

Призупинення дії трудового договору

Поняття «призупинення дії трудового договору» визначено в частині 1 статті 13 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136).

Призупинення дії трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Своєю чергою в частині 2 статті 13 Закону № 2136 наголошується, що про призупинення дії трудового договору роботодавець і працівник за можливості мають повідомити одне одного в будь-який доступний спосіб.

Неявки з нез’ясованих причин

На жаль, багато підприємств опинилися в ситуації, коли працівники не виходять на зв’язок. В умовах війни причини відсутності можуть бути різними, зокрема й смерть. До з’ясування цих причин такі неявки позначаються в табелі обліку використання робочого часу умовним позначенням «НЗ».

Ця стаття є частиною Живого журналу «КАДРОВИК.UA» № 5. Оформити передплату на журнал із подарунками на 2023 рік можна за посиланням.

Беріть участь у навчанні на мінікурсі «Трудові відносини осіб з інвалідністю».

Автор: Ольга Стахів,
експерт із трудового права, кандидат економічних наук

Матеріали до теми


Під час укладення трудового договору працівник не погоджується на певні його умови: що робити в такій ситуації
Згідно із частиною третьою статті 9 Кодексу законів про працю України забороняється примушення працівника до укладення трудового договору, що містить ...
Військовослужбовцям планують спростити умови взяття короткої відпустки в період воєнного стану: новий законопроєкт
В особливий період під час воєнного стану військовослужбовцям можна надавати відпустки за сімейними обставинами та з інших поважних причин зі ...
Мінагрополітики створило електронний кабінет запитів на бронювання військовозобов’язаних
Міністерство аграрної політики та продовольства України (далі — Мінагрополітики) створило електронний сервіс — електронний кабінет запитів на бронювання військовозобов’язаних. Як ...
Скорочення штату під час війни: який критерій визначення працівників, що мають переважне право залишитися на роботі
При скороченні чисельності чи штату працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва й праці визначальним критерієм переважного права залишитися ...