...
Реєструйся

Виплата допомоги на поховання за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності: бухгалтерська документація


Статтею 13 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105) визначено види страхових виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. Одним із таких видів матеріального забезпечення є допомога на поховання (крім поховання пенсіонерів, безробітних й осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві).

 

Умови надання допомоги на поховання

Відповідно до статті 20 Закону № 1105 допомога на поховання надається в разі смерті застрахованої особи, а також членів сім’ї, які перебували на її утриманні:

  • дружини (чоловіка);
  • дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків — за умови, що вони не мають працездатних батьків), а здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти з-поміж осіб, зазначених у цьому пункті, які навчалися за денною формою здобуття освіти, — до 23 років;
  • батька, матері;
  • діда та баби за прямою лінією спорідненості.

До членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого, належать особи, якщо вони: були на повному його утриманні; одержували від померлого допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.

Не вважаються такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, члени сім’ї, які мали самостійні джерела засобів до існування (одержували заробітну плату, пенсію тощо).

Головною особливістю надання допомоги на поховання за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатністю в разі смерті застрахованої особи, тобто найманого працівника, є те, що надається така допомога за умови, що працівник не був пенсіонером, а також його смерть не є наслідком нещасного випадку на виробництві.

Припинення трудового договору у зв’язку зі смертю: підстави, дата прийняття рішення, документальне оформлення — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

 

Документи, необхідні для призначення допомоги на поховання

Для призначення допомоги на поховання потрібно надати відповідні документи.

Допомога на поховання застрахованої особи призначається члену сім’ї померлого або особі, яка здійснила поховання, на підставі:

  • заяви особи, яка здійснила поховання;
  • документа, що посвідчує особу;
  • витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідки про смерть.

Допомога на поховання члена сім’ї застрахованої особи призначається застрахованій особі на підставі:

  • заяви застрахованої особи;
  • витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання або довідки про смерть;
  • інших актів цивільного стану (народження члена сім’ї та його походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені), необхідних для підтвердження сімейних відносин;
  • документів про перебування членів сім’ї (крім дітей) на утриманні застрахованої особи.

Чи виплачується допомога на поховання від ПФУ у разі загибелі мобілізованого працівника? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

 

Розмір допомоги на поховання

У статті 21 Закону № 1105 визначено, що допомога на поховання застрахованої особи або особи, яка перебувала на її утриманні, надається в розмірі, що встановлюється правлінням Пенсійного фонду України (далі — ПФУ). Її розмір не може бути меншим за розмір прожиткового мінімуму, розмір якого затверджено Законом України від 3 листопада 2022 року № 2710-IX «Про Державний бюджет країни на 2023 рік». З 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2684 грн.

Відповідно до постанови правління ПФУ від 26 грудня 2022 року № 29-1 «Про встановлення розміру допомоги на поховання» розмір допомоги на поховання становить 4100 грн. Зазначена постанова набула чинності 1 січня 2023 року, і до сьогодні розмір допомоги на поховання залишається незмінним.

Як оформити припинення трудового договору з працівником, який загинув? — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Далі у статті:

  • Механізм призначення та виплати допомоги на поховання
  • Допомога на поховання може бути призначена й надана тільки за основним місцем роботи
  • Чи можна виплатити через касу підприємства, установи, організації (далі — підприємство) заробітну плату родичам померлого працівника (кошти перераховуються на банківську картку, а ПІН-коду вони не знають)?
  • Усі операції з готівкою мають бути відображені в касовій книзі підприємства
  • Порядок отримання грошей родичами померлого, якщо гроші було перераховано на картку
  • Які ж соціальні виплати можуть бути отримані членами сім’ї спадкодавця чи, у разі їхньої відсутності, спадкоємцями?
  • Що робити, якщо згадані вище соціальні виплати вже були перераховані померлому на картковий рахунок?
  • Оподаткування допомоги на поховання
  • Виплата допомоги на поховання: де, кому та скільки можна отримати

Читати статтю повністю

Джерело: журнал «КАДРОВИК.UA»

Передплата

Вікторія Ліпчанська
Вікторія Ліпчанська
шеф-редактор кадрового напряму групи компаній «МЕДІА-ПРО» та журналу «КАДРОВИК.UA», президент Всеукраїнської асоціації кадровиків, головний координатор Академії Трудових Відносин

Матеріали до теми


Хто має оплатити «лікарняні» у разі ліквідації або реорганізації підприємства?
ЗАПИТАННЯ Хто буде оплачувати матеріальне забезпечення за листками непрацездатності працівникам, у яких страховий випадок настав до реорганізації або ліквідації таких ...
У КЗпП з’являться додаткові права для осіб, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 12074 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо посилення заходів захисту права ...
Вихід на пенсію пізніше 60-річного віку: як збільшиться розмір виплат
У Законі «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є норми, які заохочують громадян до більш пізнього виходу на пенсію. Ідеться про ...
Все про строки призначення «лікарняних» та повідомлення про виплату коштів
Листок непрацездатності, згідно з «Порядком видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності», вважається виданим та набуває статус «Готовий ...