...
Реєструйся

Як видурюють гроші в безробітних


Хвилина телефонної розмови із шахраєм-“роботодавцем” може коштувати до 40 гривень

“Шукаючи роботу через Інтернет, безробітні часто натрапляють на оголошення шахраїв. Купуються на обіцянки високої зарплати”, — розповідає 26-річна Вікторія Котлярова з інтернет-сайта працевлаштування jobs.ua.

Щодня на сайті видаляють до 800 підозрілих вакансій. Удесятеро більше, ніж 2008 року. Вирізняють кілька стандартних схем обману.

Наприклад, пропонують зарплату в 10 тисяч гривень людям без досвіду. Частіше за все це мережевий маркетинг. Тобто ви маєте продавати косметику, харчові добавки або побутову хімію.

Вікторія радить оминати оголошення, де вказані стільникові або платні номери телефонів. Приміром, в яких код починається із сімки або дев’ятки.

За одну хвилину розмови заплатите від 25 до 40 гривень, ще й 12 гривень за з’єднання. Вас довго розпитуватимуть, уточнюватимуть. Усе заради того, щоб довше втримати на дроті. Останнім часом шахраї почали маскуватися: в оголошенні вказують звичайний міський номер. Коли ви подзвоните, почуєте автовідповідач. Наприклад: ”Добрий день! Керівник відділу кадрів зараз відсутній. Зателефонуйте йому за номером: (0703) 91 112 3”. Тобто вас спонукають подзвонити на платну лінію. Одразу кладіть слухавку.

Оголошення в мережі розміщують і агентства-”одноденки”. Безробітним дають роздруківки з вакансіями. За них беруть 40–120 грн.

Працівники псевдоагентства дуже ввічливі. Клієнтові дають цілий стос вакансій за його спеціальністю. Більшість — неіснуючі, кількарічної давності або й такі, які самотужки можна знайти в Інтернеті. Звісна річ, ошукані безробітні приходять до них знову. Вимагати гроші або роботу. Тому ці контори постійно змінюють адресу. Вони полюбляють невеликі офіси біля станцій метро.

Беруть працівників на місяць-три. Платять утричі менше обіцяного. А потім звільняють
Справжні кадрові агентства ніколи не беруть передоплату чи внески. Із працевлаштованим безробітним укладають угоду.

Там зазначають, що безробітний сплатить установі 50% своєї першої зарплатні, зауважує Вікторія Котлярова.

Найчастіше ж страждають через оголошення про роботу на дому. Як правило, там вимагають первинну оплату за послуги. Наприклад, вам пропонують збирати вдома кулькові ручки або обробляти цифрові фотографії. Ви надсилаєте цій установі своє резюме на електронну пошту. Вони в більшості випадків не дають номер телефону чи адресу. Відповідають електронним листом. Пишуть, що ви підходите. І хочуть надіслати поштою диски. Але за посилку треба заплатити 50–80 гривень. Якщо ви впораєтесь із завданням, обіцяють повернути гроші. Звичайно, ніхто нічого не поверне. За масштабами це зараз найбільша ”викачка” коштів.

Із підозрою слід ставитися до вакансій консультанта, менеджера з роботи з клієнтами, незалежного консультанта. Також до оголошень з обіцянками роботи неповний день, за сумісництвом, часткової зайнятості. При цьому зазначають зарплату в кількасот доларів.

Навіть якщо фірма здається вам серйозною, ви успішно пройшли співбесіду, перевірте відгуки про цю компанію на інтернет-форумах, — радить працівниця сайту працевлаштування. — Є фірми, які беруть працівників на місяць-три, ”на випробний термін”. Платять утричі менше обіцяного. А потім звільняють. Мовляв, не підійшов. Ошукані обов’язково напишуть про те, що не подобається. А якщо відгуки аж дуже ”солодкі”, теж не вірте.

Джерело: gazeta.ua