Кабінет Міністрів України 22 листопада 2024 року ухвалив постанову № 1332 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі — Постанова № 1332). Тож з 1 грудня почали діяти нові правила бронювання, які вона регламентує. Адвокат Андрій Кравчук проаналізував документ та виділив головні зміни в порядку бронювання.
Отже, відповідно до Постанови № 1332 КМУ виділено такі критерії бронювання:
- рішення територіальних громад щодо визнання підприємства критично важливим має погоджуватись з Мінекономіки та Міноборони;
- підприємства приватної форми власності мають виплачувати працівнику, якого бронюють, протягом останнього кварталу зарплату розміром не менше 2,5 мінімальних зарплат, тобто 20 000 грн;
- критично важливі підприємства можуть втратити цей статус, якщо мають заборгованість зі сплати податків до державного або місцевих бюджетів, а також єдиного внеску.
Підприємства, у яких строк дії рішення про визнання їх критично важливими закінчується 30 листопада 2024 року, отримають автоматичне продовження до 31 грудня поточного року. Потім вони матимуть пройти перевірку на відповідність новим критеріям до 28 лютого 2025 року, якщо хочуть зберегти цей статус й мати змогу бронювати працівників й надалі.
Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»
Формат: відеоуроки • Для довідок: 0 (800) 219-977
Працівника можуть забронювати, якщо:
- уточнив облікові дані та перебуває на військовому обліку;
- не перебуває у розшуку;
- його роботодавець внесений до Єдиного переліку критично важливих підприємств;
- відносно його роботодавця коректно підтягуються всі відомості (назва, податковий номер, адреса, рішення про визнання критичним, помітка про відповідність зарплатним критеріям);
- отримує офіційну зарплату розміром не менше 20 000 грн.
Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»
Організацію можуть позбавити статусу критично важливої за таких умов:
- державний орган відкликає рішення про визнання підприємства таким;
- завершення виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб ЗСУ та інших підрозділів Сил оборони;
- ліквідація самого підприємства.
Відстрочки, які були надані за рішеннями Мінекономіки та засобами вебпорталу Дія, до набрання чинності Постановою № 1332 залишаться чинними протягом строку їх дії, але не довше як до 28 лютого 2025 року. Надалі перебронювання буде здійснюватися за новими правилами. Нові списки на бронювання прийматимуться через портал Дія, а термін їх розгляду становитиме 72 години. В цей час перевірятиметься відповідність інформації всім умовам бронювання.
Зразки документів • Посадові інструкції • Робочі інструкції
Для довідок: 0 (800) 219-977
Постановою № 1332 також встановлюється чіткий перелік умов, за яких відстрочка може бути анульована:
- закінчення терміну дії відстрочки;
- завершення виробництва товарів / виконання робіт для забезпечення потреб ЗСУ;
- ліквідація підприємства або втрата ним статусу критично важливого;
- звільнення працівника з підприємства, в якому отримано відстрочку з бронювання;
- тимчасове припинення дії трудового договору;
- обґрунтоване подання керівника підприємства;
- отримання відстрочки по одній з інших причин, визначених у статті 23 Закону Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
- припинення укладеного договору або закінчення строку призначення на посаду;
- невиконання робіт з розмінування протягом 6 місяців (для операторів протимінної діяльності).
Якщо рішення про анулювання бронювання приймає керівник підприємства, він особисто або уповноважена ним особа подає відповідну заяву в електронній формі через портал Дія. У цій заяві повинні вказуватися такі відомості:
- повне найменування, місцезнаходження та код ЄДРПОУ підприємства;
- ПІБ військовозобов’язаного, його ІПН, номер паспорта;
- причини анулювання відстрочки.
Скористайтеся зручним цілодобовим онлайн-сервісом в системі КАДРИ.UA, де, зокрема, детально проаналізовані останні зміни в бронюванні військовозобов’язаних під час воєнного стану
Після подачі такої заяви, анулювання бронювання та переведення військовозобов’язаного на загальний військовий облік здійснюється в автоматичному режимі. Остаточне рішення про анулювання відстрочки приймає Мінекономіки.
Військовозобов’язані, які працюють на посадах державної служби категорії «Б» і «В», в органах державної влади та місцевого самоврядування підлягатимуть бронюванню в обсязі, що не перевищує 50 % загальної кількості військовозобов’язаних працівників. В такому ж обсязі визначається квота бронювання військовозобов’язаних працівників у приватних підприємствах та організаціях. У ці 50 % не входять військовозобов’язані жінки та засновники підприємств, які не працевлаштовані в них. Для бронювання в обсязі, що перевищує 50 % загальної кількості військовозобов’язаних працівників, необхідно отримати окреме рішення міністра оборони.
У випадку коли на підприємстві працює всього 1 військовозобов’язаний працівник, який відповідно до закону підлягає бронюванню, обмеження щодо кількості військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, до зазначеного підприємства не застосовується.
Послуги з військового обліку • Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ
Для довідок: 0 (800) 219-977
Формування списку працівників для бронювання здійснюється керівником підприємства на порталі Дія. За відсутності технічної можливості, підприємство може подати списки у паперовій формі до держоргану, який визнав його критично важливим. А відповідний орган, подає цей список засобами порталу Дія.
Керівник має зазначити у списку такі відомості:
- повне найменування, місцезнаходження та код ЄДРПОУ підприємства;
- ПІБ військовозобов’язаного, його ІПН, номер паспорта;
- строк дії чинної відстрочки;
- накласти на список кваліфікований електронний підпис.
Після перевірки списку, якщо підприємство відповідає всім критеріям, а працівники встановленим вимогам, інформація про надання відстрочки (броні) відобразиться в електронному військово-обліковому документі військовозобов’язаного та в застосунку Резерв+.
Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
З набранням чинності Постанови № 1332 повністю та частково втрачають чинність постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2024 року № 1125 «Про внесення змін до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг» і пункти 1, 3−7 постанови від 5 червня 2024 року № 650 «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану».
Джерело: NV