...
Реєструйся

Чи можна з водіями транспортних засобів укладати договори ЦПХ?


З таким питанням доволі часто звертаються автомобільні перевізники Державної служби з питань праці. Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України від 5 квітня 2001 року № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі — Закон № 2344), автомобільним перевізником вважається фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами.

Згідно зі статтею 16 Закону № 2344 до персоналу автомобільного транспорту належать працівники, які безпосередньо надають послуги з перевезення пасажирів чи вантажів, виконують роботи з ремонту й технічного обслуговування транспортних засобів, а також надають допоміжні послуги, пов’язані з перевезеннями.

Читайте також: «Два водія на один автомобіль: графік роботи та оплата праці»

Трудові відносини з таким персоналом регулюються трудовим законодавством, включаючи положення про дисципліну праці та правила внутрішнього трудового розпорядку.

У статті 18 Закону № 2344 зазначено, що з метою організації безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів перевізники зобов’язані:

  • організовувати роботу водіїв, визначати режими їх праці та відпочинку відповідно до вимог законодавства;
  • забезпечувати дотримання вимог законодавства з питань охорони праці;
  • організовувати та контролювати своєчасне проходження водіями медичних оглядів;
  • забезпечувати працівників належними санітарно-побутовими умовами.

Контроль за роботою водіїв має забезпечувати належне виконання ними службових обов’язків, включаючи дотримання режимів праці та відпочинку, а також вимог законодавства про працю.

Експрес-курс «Облікові документи кадрової служби та порядок їх ведення»
0 (800) 21 99 77 • E-mail: info@mediapro.com.ua

Отже, виходячи з викладеного, автомобільний перевізник для здійснення перевезень зобов’язаний укладати з водіями трудові договори, а не договори цивільно-правового характеру.

Водночас частина 1 статті 1 Закону № 2344 визначає поняття автомобільного самозайнятого перевізника — це фізична особа-підприємець, яка здійснює перевезення пасажирів на таксі на комерційній основі або за власний кошт без застосування праці найманих водіїв.

Джерело: Південно-Східне міжрегіональне управління Держпраці

Вебінар «Оформлення документів за новим Збірником уніфікованих форм: накази, заяви, протоколи, службові записки та інші документи. Поради від розробника Збірника»

Матеріали до теми


Підписано Закон: чіткіші правила призупинення трудових договорів і комунікації під час воєнного стану
Закон передбачає, що максимальний строк призупинення дії трудового договору за ініціативою однієї із сторін – не більше ніж 90 календарних ...
Міноборони цифровізувало ВЛК: е-направлення і висновки вже запроваджено
Міністерство оборони України вже завершило перший етап цифровізації ВЛК – оформлення електронних направлень на огляд та висновків комісій. У найближчих ...
У Мін’юсті нагадали порядок отримання компенсації за поранення, контузію чи інвалідність
Військовослужбовці, які отримали поранення, контузію або травму, мають право на грошову допомогу від держави. Зокрема, передбачено як щомісячні виплати, так ...
Уряд розширює можливості для працевлаштування людей з інвалідністю
Кабінет Міністрів вдосконалює систему сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Також розширюється можливість використання коштів ...