Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі — Закон № 1058) передбачено зарахування до страхового стажу періодів догляду за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку та за висновком закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, а також періодів догляду за дитиною з інвалідністю чи за тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність. Але за певних умов.
Період догляду зараховується до страхового стажу, якщо людина, яка здійснювала догляд:
- є працездатною (не досягла пенсійного віку та не є особою з інвалідністю);
- не працювала в такий період;
- отримувала в органах соціального захисту населення допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.
Важливо! При дотриманні таких умов період догляду враховується до страхового стажу людини, оскільки, згідно зі статтею 11 Закону № 1058, у цей період вона є застрахованою особою. Страхувальником для неї є відповідний орган соціального захисту населення, що виплачує їй допомогу, надбавку або компенсацію.
Добровільні виплати мобілізованим працівникам: як рахувати стаж — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»
Якщо догляд мав місце у період з липня 2000 року (після впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування), то заробіток за цей період враховується у розмірі мінімальної заробітної плати.
У разі доцільності зазначений період “оптимізується” (вилучається з підрахунку індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії як період з найнижчим заробітком).
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки: про головне — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»
Джерело: ПФУ