22 травня 2019 року Кабінет Міністрів України затвердив нову редакцію «Українського правопису», у 32-му параграфі якого йдеться про суфікси, за допомогою яких утворюються іменники на означення осіб жіночої статі (фемінітиви). Дещо пізніше наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (Мінекономіки) від 18 серпня 2022 року № 1574 була затверджена і Зміна № 9 до Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (далі — КП), у якій, серед іншого, були також наведені і нові положення щодо можливості застосування фемінітивів під час визначення назв посад і професій.
У зв’язку з тим, що у КП передбачена можливість застосування фемінітивів під час визначення назв посад (професій) у кадровій документації, у деяких кадровиків можуть виникнути запитання, чи потрібно у штатному розписі передбачати і фемінітивів для відповідних назв професій чи посад (адже на більшості підприємств працюють і жінки, і чоловіки)?
Зразки документів • Посадові інструкції • Робочі інструкції
Для довідок: 0 (800) 21 99 77
Відповідь на це запитання вже фактично міститься у витягу з Класифікатора професій (Зміни № 9 до КП). Бо якщо назви професій (посад) у штатному розписі згідно із законодавством мають відповідати КП, а в новій редакції абз. 25 розділу 3 «Основні положення» КП все ще зазначено, що професійні назви робіт у КП наводяться в чоловічому роді (окрім невеликої кількості «традиційних жіночих» назв), то і в штатному розписі переважної більшість посад (професій) може залишатися чоловічого роду. Винятком можуть бути лише деякі назви посад, як зазначалося вище, у штатних розписах закладів охорони здоров’я, коли згідно з КП альтернативна назва посади для особи протилежної статі наводиться в дужках.
А ось у кадровій документації окремого працівника (прикладом такої документації може бути трудова книжка окремого працівника на відміну від штатного розпису, який фактично є прикладом кадрової документації для всіх працівників) за його бажанням змінити назву посади (професії) можливо. Наприклад, якщо особа жіночої статі виявить бажання бути прийнятою на роботу на вакантну посаду інженера згідно зі штатним розписом підприємства, вона має тепер право написати у заяві про прийняття на роботу: «прошу прийняти мене інженеркою виробничого відділу».
Відповідно і в наказі про прийняття на роботу на підставі цієї заяви слід застосувати відповідне формулювання щодо назви посади. Надалі на підставі зазначеного наказу також слід застосувати відповідне формулювання щодо назви посади у трудовій книжці.
Крім того, ті працівниці, яких було прийнято на роботу раніше на «чоловічі» посади (професії), також можуть за своїм бажанням (але зовсім не обов’язково!) написати відповідні заяви про зміну назв їх посад на «жіночі», а роботодавець на підставі цих заяв може видати наказ про внесення відповідних змін до трудових книжок зазначених працівниць з посиланням на Зміну № 9 до КП. При цьому варто звернути увагу на те, що в абз. 25 Розділу 3 «Основні положення» КП для відповідних випадків використовуються саме терміни «за потреби користувача» (а не «завжди» чи «обов’язково») та «можуть бути адаптовані для означеної статті особи» (а не «повинні бути адаптовані»). На підставі такого наказу вноситься і відповідний запис до трудової книжки.
Спробуйте безплатний доступ до онлайн-системи «КАДРИ.UA» та отримайте готові практичні рішення для будь-якої кадрової ситуації.
Далі наводимо зразок наказу про внесення змін до назви посади (з використанням фемінітивів згідно з Класифікатором професій та Українським правописом). Завантажити документ ви також можете з рубрики «Зразки документів» або із системи КАДРИ.UA. Докладніше про те, як правильно застосовувати нормативно-правові (технічні) акти на практиці під час визначення назв посад (професій) у кадровій документації, — у статті консультанта із соціально-трудових відносин Олександра Клименка «Працівники-жінки: як правильно прописувати їх посади у кадровій документації?» на платформі КАДРИ.UA.
Зауважимо, що до розділу «Зразки документів» періодично додаються зразки та шаблони різних документів, необхідних кадровику, які можна одразу скопіювати, завантажити й роздрукувати.
Джерело: КАДРОВИК.UA