...
Реєструйся

ГУ Держпраці інформує про дії працівника у випадку, якщо роботодавець ухиляється від організації розслідування нещасного випадку


Далеко не всі робітники знають свої права і обов’язки, в тому числі при настанні нещасного випадку на виробництві. Як діяти, якщо роботодавець не хоче заявляти про цей інцидент і ухиляється від організації розслідування.

Якщо роботодавець не повідомляє у відповідні органи про нещасний випадок, не створює комісію з розслідування нещасного випадку і не організовує розслідування, то потерпілий повинен зробити наступне:

  1. Звернутися до керівника підприємства з письмовою заявою, в якої потрібно повідомити про час, місце, обставини настання нещасного випадку, а також висловити прохання про створення комісії з розслідування нещасного випадку та організації такого розслідування. 
    Заяву необхідно зареєструвати у секретаря або іншої особи, уповноваженої приймати вхідну кореспонденцію, або в разі її відсутності вручити особисто директору і висловити прохання про те, щоб на копії заяви були проставлені дата, підпис, підтвердження про отримання заяви.
    Якщо потерпілий не може зробити це самостійно, слід попросити когось із близьких подати заяву, яка має бути підписана потерпілим особисто. Копію заяви з відміткою про отримання уповноваженою особою працівник залишає у себе.
    Якщо керівник або уповноважена ним особа відмовляється приймати заяву або ставити свій підпис на підтвердження про його отримання, то в такому випадку заяву потрібно відправити поштою – рекомендованим або цінним листом (можливий варіант кур’єрської доставки) з повідомленням про вручення. Важливо, щоб у потерпілого було підтвердження про відправлення заяви на підприємство.
  2. Звернутися в лікувально-профілактичний заклад та повідомити про те, що отримав травму під час виконання трудових обов’язків.
    Після звернення про настання нещасного випадку на виробництві лікувально-профілактичний заклад має протягом доби передати екстрене повідомлення:
    – підприємству, де працює потерпілий;
    – робочому органу Фонду соціального страхування за місцезнаходженням підприємства або за місцем настання нещасного випадку з особою, яка забезпечує себе роботою самостійно;
    – територіальному органу Держпраці за місцем настання нещасного випадку.
  3. Якщо після отримання від лікувально-профілактичного закладу роботодавець все-таки затягує з розслідуванням, потерпілий повинен негайно написати скаргу на неправомірні дії роботодавця до Головного управління Держпраці України за місцем його проживання з описом того, що сталося, при цьому вказати про відмову, зволіканні, ухиленні керівника від створення комісії і провести розслідування нещасного випадку.
    Посадова особа Головного управління Держпраці в разі надходження скарги про приховування факту настання нещасного випадку, при наявності підтверджуючих фактів, має видати обов’язкові до виконання роботодавцем припис за формою Н-9 щодо необхідності проведення розслідування нещасного випадку.
  4. Якщо після всіх звернень потерпілого не буде створена комісія з розслідування і, відповідно, не буде проведено розслідування, залишається можливість захисту своїх прав в судовому порядку. Необхідно подати в суд за місцем проживання потерпілого позовну заяву з вимогою встановити факт настання нещасного випадку, а також зобов’язати роботодавця створити комісію і провести розслідування нещасного випадку.

Джерело: lg.dsp.gov.ua

Видання для кадровиків Журнали реєстрації

Матеріали до теми


Сектор психосоціальної підтримки інформує, як керівнику підтримати працівників
Як керівник ти маєш багато можливостей, щоб підтримувати ментальне здоров’я своїх працівників.   П’ять основних порад керівникові Розкажи персоналу про ...
Розмір одноразової допомоги потерпілому внаслідок випадку на виробництві
Сума одноразової допомоги потерпілому через нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності, який ...