Реєструйся

Хто з працівників має право на відстрочку від мобілізації для догляду за родичами: коментар юристки


Указом від 24 лютого № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» було оголошено загальну та відкриту мобілізацію. Проте потрібно розуміти, що не всі чоловіки/жінки призовного віку можуть піти служити з різноманітних причин. Розглянемо питання відстрочки від мобілізації працівників для догляду за родичами. Консультує Анастасія Герич, юристка АО «Бачинський та партнери»

Які працівники можуть отримати відстрочку від мобілізації для догляду за родичами? За ким можна здійснювати догляд?

Зʼясовуючи наявність чи відсутність підстави для відстрочки у випадку, якщо особа доглядає за родичем потрібно мати на увазі, що ключовим для отримання відстрочки є висновок лікаря, що такий родич дійсно потребує постійного догляду. Сам по собі похилий вік родича чи проблеми зі станом здоровʼя не міститься серед переліку підстав для відстрочки, який визначається пунктами статті 23 Закону України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі — Закон № 3543).

Послуги з військового обліку • Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ
Для довідок: 0 (800) 219-977

Якщо за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я родич потребує постійного догляду і є відповідний документ про це, то неважливо чи родич є похилого віку, чи ні, догляд за ним надає право на відстрочку. Відповідно, здійснювати догляд можна.

Але варто памʼятати, що постійний догляд є соціальною послугою, яку потрібно буде додатково оформити, щоб довести перед ТЦК та СП, що ви дійсно здійснюєте постійний догляд за родичем.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

Чи може працівник оформити догляд для отримання відстрочки від служби, якщо є батьки поважного віку, які не мають інвалідності?

Співробітник може оформити догляд та отримати відстрочку навіть якщо здійснює постійний догляд за родичами, які не мають інвалідності, що чітко прописано у статті 23 Закону № 3543. Проте важливою умовою є висновок ЛКК або МСЕК про те, що батьки потребують постійного догляду.

У такому разі головне, щоб не було інших осіб, які гіпотетично могли б доглядати за родичем. Наприклад, за місцем реєстрації проживає лише працівник та родич, за яким він доглядає. Видається логічним, що немає інших осіб, які могли б його доглядати.

Військовий облік: методика ведення. Спецвипуск № 2, 2023
Замовити за вигідною ціною

Опіка та догляд – у чому різниця?

Опіка та догляд поняття не тотожні. Опіка над повнолітньою особою, що дає право на відстрочку відповідно до статті 23 — Закон № 3543 встановлюється виключно за рішенням суду. Підставою для встановлення опіки є визнання особи недієздатною. Для цього у повнолітньої особи повинні бути стійкі психічні розлади, які заважають їй усвідомлювати свої дії та керувати ними. В ході судового розгляду обов’язково призначається судово-психіатрична експертиза. Опіка встановлюється строком на 2 роки та дає право на відстрочку.

Водночас догляд здійснюється не на підставі рішення суду, відповідно, судових експертиз не потребує. Підставою для призначення постійного догляду за особою є висновок МСЕК або ЛКК, у якому чітко зазначено, що особа в силу стану здоровʼя потребує постійного догляду.

Курс «Підвищення кваліфікації з військового обліку»
Формат: відеоуроки • Для довідок: 0 (800) 219-977

Чи може працівник призовного віку виїхати за кордон, якщо доглядає/опікується родичем з інвалідністю?

Працівник матиме право перетину кордону в такому випадку лише у супроводі з родичем, у якого встановлена інвалідність. Це чітко передбачено пунктом 2-1, 2-2 «Правил перетинання державного кордону громадянами України», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57. Важливо памʼятати, що як перетинати кордон при виїзді, так і при поверненні працівник повинен у супроводі із родичем.

Військовий облік: експрес-відповіді на запитання — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

На який термін надається відстрочка працівнику? Вона надається одноразово?

Законодавством не передбачено строку для надання відстрочки. З практики, відстрочка рідко видається на строк, який перевищує 6 місяців. Водночас працівники ТЦК та СП в такому випадку керуються своїми внутрішніми вказівками. Якщо після того, як термін відстрочки закінчився, а обставини, які дали право на відстрочку, продовжують існувати, особа може повторно звернутися із заявою про надання відстрочки. Тобто, відстрочка не є одноразовою і може надаватись необмежену кількість разів.

Катя Гончаренко

Джерело: RABOTA.UA

Вебінар «Бронювання працівників у запитаннях і відповідях»

Матеріали до теми


Спрощено проведення позапланових перевірок підприємств за зверненнями фізичних осіб
Кабінет міністрів дозволив позапланові перевірки підприємств за зверненням фізичної особи, яка постраждала від діяльності компаній за умови документального підтвердження шкоди ...
Військовий облік на підприємстві — відповідальність роботодавців
Роботодавці, які у 2023 року найматимуть на роботу працівників, мають обов’язково звертати увагу на наявність військово-облікових документів у майбутнього співробітника. ...
Роботодавців, що отримали компенсацію за працевлаштування ВПО, перевірятимуть: рішення Уряду
Кабінет Міністрів постановою від 6 червня 2023 року № 568 вніс зміни до Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату ...