ЗАПИТАННЯ
Працівник, якого прийняли на роботу на початку місяця, захворів на 4-й день після працевлаштування, тобто фактично відпрацював 3 дні. Як визначити розрахунковий період і середню зарплату для оплати лікарняного?
ВІДПОВІДЬ
Розрахунковий період для розрахунку середньої заробітної плати з метою нарахування лікарняних у загальному порядку становить 12 календарних місяців, які передували місяцю настання страхового випадку (тимчасової непрацездатності). Проте якщо в працівника не відпрацьовано жодного календарного місяця, тоді варто керуватися п. 27 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26 вересня 2001 року № 1266 (далі — Порядок № 1266):
у разі коли застрахована особа перебувала в трудових відносинах менше ніж календарний місяць за останнім основним місцем роботи, розрахунковий період визначається за фактично відпрацьований час (календарні дні) перед настанням страхового випадку.
У розглядуваному випадку працівник відпрацював лише 3 календарних дні. Тож саме вони і становлять розрахунковий період.
Навчання для кадровиків: відеолекції від екпертів проєкту «КАДРОВИК.UA»
Для довідок: 0 (800) 219-977
Для обчислення середньої заробітної плати потрібно знати розмір заробітної плати, нарахованої за ці дні.
У листі Мінсоцполітики від 29 червня 2021 року № 3565/0/290-21/45 зазначено:
Середня заробітна плата для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності, оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця обчислюється роботодавцями на підставі відомостей, що включаються до звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що подаються до ДФС.
Тобто розрахунок проводять за даними щодо нарахованої зарплати, на яку нараховано єдиний внесок та яка вказана в додатку Д1 до Податкового розрахунка.
Експрес-курс «Соціальне страхування по тимчасовій непрацездатності»
0 (800) 219-977 • E-mail: podpiska@mediapro.com.ua
Припустимо, що за місяць працівник відпрацював 15 робочих днів, а сума нарахованої заробітної плати за місяць — 12000 грн. З огляду на це оплата за 3 робочих дні становить:
12000 грн: 15 р. дн. х 3 р. дн. = 2400 грн.
Таким чином, середньоденна заробітна плата для нарахування лікарняних становить:
2400 грн: 3 к. дн. = 800 грн.
Своєю чергою, також потрібно врахувати страховий стаж працівника за останні 12 календарних місяців, тобто за період до працевлаштування на це підприємство. І якщо він становить менше ніж 6 календарних місяців (сумарно), то варто застосувати обмеження щодо суми допомоги відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV та п. 29 Порядку № 1266. Тобто допомогу по тимчасовій непрацездатності необхідно обчислювати, зважаючи на нараховану заробітну плату (дохід), з якої сплачують страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений з мінімальної заробітної плати, установленої на час настання страхового випадку.
Виплата зарплати працівникові, який не має зарплатної картки — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»
Під час розрахунку такого обмеження керуємося також п. 5 Порядку № 1266, у якому вказано, що середньоденну заробітну плату за один календарний день визначають шляхом ділення мінімальної заробітної плати на середньомісячну кількість календарних днів (30,44).
З 1 квітня 2024 року таке обмеження розміру середньоденної заробітної плати становить:
8100 грн : 30,44 = 266,10 грн.
Тож у разі, якщо в працівника за останні 12 календарних місяців немає страхового стажу тривалістю 6 календарних місяців, то допомогу потрібно нараховувати саме із середньоденної заробітної плати в розмірі 266,10 грн.
Джерело: ЛІГА:ЗАКОН