Турбота про ментальне здоров’я працівників – це складова безпеки і здоров’я на роботі. Війна це фактор, наслідки якого безпосередньо впливають на працездатність і продуктивність людини. Війна та її наслідки мають тривалий вплив на ментальне здоров’я населення в цілому і на трудовий колектив та бізнес зокрема.
Дослідження ВООЗ в цьому напрямі свідчать про те, що через зниження продуктивності в результаті тривоги й депресії, глобальні економічні втрати становлять більше 1 трильйона доларів США на рік війни і мають тенденцію до росту якщо конфлікт має багаторічний характер. Інвестиція в зміцнення ментального здоров’я співробітників всього в 1 долар США приносить від 3 до 5 доларів США прибутку для бізнесу. Проблеми психологічного й соціального характеру призводять до втрати робочого часу, підвищують ризик нещасних випадків на роботі, сприяють створенню напруженої атмосфери в колективі.
Психосоціальна підтримка повинна мати системний, в тому числі профілактичний характер, відбуватись на постійній основі. Психологічна безпека має величезну вагу в збереженні психологічної стійкості як окремого працівника, так і всього робочого колективу загалом.
Україна має успішний досвід у сфері психосоціальної підтримки на робочих місцях, такі виклики для України, як COVID-19 та війна, внесли значні корективи в наявні програми психосоціальної підтримки в усіх секторах економіки.
Зараз, у воєнний, та особливо у післявоєнний час, обмін успішними практиками, тристоронні та двосторонні переговори соціальних партнерів допоможуть сформувати національну політику щодо психосоціальної підтримки у сфері праці.
Джерело: Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці