Зміст журналу «Довідник кадровика» № 11 — 2014


Шановні колеги!

У цьому номері журналу пропонуємо матеріали, які стануть у нагоді під час розроблення і укладення колективного договору, встановлення неповного робочого дня, оформлення відповідного розділу листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами жінки, яка належить до категорії 4 осіб, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, тощо.

А я хочу звернути вашу увагу на лист Міністерства соціальної політики України від 6 жовтня ц. р. за № 3050/0/06/14, у якому йдеться про строки позовної давності, що застосовуються до трудових спорів.

Зокрема, Мінсоцполітики підкреслює, що згідно зі статтею 233 КЗпП України працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався чи повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення — у місячний строк із дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки.

У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

Для звернення власника або уповноваженого ним органу до суду в питаннях стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації, встановлюється строк в один рік із дня виявлення заподіяної працівником шкоди.

Щоб стати фахівцем високого класу, потрібно постійно вчитися. Ми намагаємося давати знання, які будуть важливим інструментом у вашій щоденній роботі.

Бажаємо вам миру і добра!

З глибокою повагою,
головний редактор
Ярослава Паньків

МОНІТОРИНГ ЗАКОНОДАВСТВА

НАБУЛИ ЧИННОСТІ

КОРИСНІ ПОРАДИ

Страховий стаж для призначення пенсії та виплата грошової допомоги: роз’яснення експертів

Палеха Юрій, Мартиненко Лариса
Документування прийняття на державну службу (Продовження)

Звідки претенденти можуть дізнатися про вакансії посад державних службовців та умови проведення конкурсу? За скільки днів до початку конкурсу оголошується про його початок? Яка служба приймає документи від осіб, що бажають взяти участь у конкурсі, і перевіряє їх на відповідність установленим вимогам? Чи всі особи допускаються до участі в конкурсі? Читайте про організацію проведення конкурсу на заміщення вакантних посад у державній службі, зокрема, детальніше про те, з яких етапів складається організація проведення такого конкурсу.

ПРАКТИКА КАДРОВИКА

Бойко Микола
Колективний договір: чи обов’язково укладати?

Що таке колективний договір, що він регулює та чи потрібен на підприємстві? Скажімо, юридична особа займається підприємницькою діяльністю чи іншим видом діяльності — чи впливає організаційна форма підприємства, як і форма власності та господарювання або кількість працівників у юридичної особи на сферу укладення колективного договору? А яка роль у цьому процесі профспілкових організацій? Які аспекти мають враховувати сторони, визначаючи зміст колективного договору?

Стахів Ольга
Альтернатива встановленню неповного робочого тижня з ініціативи роботодавця

У п’ятницю, 19 вересня 2014 року, стає відомо, що наступної п’ятниці — 26 вересня підприємство не працюватиме. Якими мають бути дії кадровика, щоб не було порушень законодавства?

ЗАОЧНЕ НАВЧАННЯ

Постернак Микола
Курс «Основи загальнообов’язкового державного соціального страхування»
Заняття 11. Порядок отримання коштів від Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності для надання працівникам соціальних виплат

Починаючи з 1 січня 2011 року, з набуттям чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VI, роботодавці не виплачують соціальні виплати з власних коштів, а звертаються до Фонду за їх отриманням. Дізнайтеся, як це відбувається. Певну увагу автор приділив порядку оформлення та подання заяви-розрахунку як підстави для фінансування роботодавців робочими органами Фонду.

АКТУАЛЬНА КОНСУЛЬТАЦІЯ

Бойко Микола
Вирішуємо ситуації:
1) переведення працівника без його згоди
2) поновлення працівника за рішенням суду на посаді, зайнятій вагітною жінкою

У яких випадках роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу без його згоди? У який термін потрібно виконати судове рішення про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника? Чи передбачена відповідальність за невиконання судового рішення?

Лазоренко Олександр
Вимоги до листка непрацездатності на період допологової і післяпологової відпустки «чорнобильців» категорії 4

Хто належить до категорії 4 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи? Якої тривалості надається їм відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами? На що має звернути увагу комісія із соціального страхування, перевіряючи ЛН, виданий таким особам?

СУДОВА ПРАКТИКА

Постанова Верховного Суду України «Про стягнення отриманої допомоги по безробіттю» від 8 липня 2014 року № 21-79а14

ШКОЛА УДОСКОНАЛЕННЯ КАДРОВИКА

Герасимов Олексій
Ліквідація підприємства: порядок проведення та документальне оформлення

Що таке «ліквідація підприємства»? Які існують відмінності у ліквідації підприємств різних організаційно-правових форм? Якими нормативно-правовими актами регулюється процедура проведення ліквідації? Як документально оформити процес ліквідації?

ЗАПИТАННЯ — ВІДПОВІДЬ

 • Керівники та спеціалісти, які працюють у відділах (гірничий відділ, відділ охорони праці, гірничі нормувальники, електромеханічний відділ та інші), зобов’язані згідно з посадовими інструкціями деякий час працювати у підземних умовах. Атестацією робочих місць їм установлена тривалість додаткової відпустки за особливий характер праці 14 календарних днів. За розрахунковий рік працівники виконують роботу у підземних умовах: дехто — 30 робочих днів, решта — 130 чи навіть 200 робочих днів (не менше половини тривалості робочого дня, тобто більше ніж 4 год. за робочий день). Керуючись ви­могою статті 9 Закону України «Про відпустки», за роботу в підземних умовах 130 робочих днів ми надаємо додаткову відпустку 7 календарних днів: 14 · 130 : 251 (кількість робочих днів за рік); відповідно за роботу 30 робочих днів — 2 календарних дні, за роботу 200 робочих днів — 11 календарних днів. Чи правильні наші розрахунки?
 • Які дії підприємства в разі втрати листка непрацездатності або іншої первинної документації, яка оплачується за кошти Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності?
 • Чи має право методист ПТНЗ на додаткову відпустку: за ненормований робочий день, за роботу за комп’ютером та ін.?
 • Ректор університету видав наказ про звільнення працівниці 31 серпня у зв’язку із закінченням строку дії контракту. У день звільнення вона подала довідку про те, що є вагітною і перебуває на обліку в жі­ночій консультації, та вимагала скасувати наказ про її звільнення. Як має діяти роботодавець у такій ситуації, якщо на місце працівниці з 1 вересня прийнято за контрактом іншого науково-педагогічного працівника, а інша робота, яку б вона могла виконувати відповідно до свого фаху, у роботодавця відсутня?

УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ

Цимбалюк Світлана
Мотивація працівників, які здійснюють продаж продукції

В умовах високої конкуренції виживають лише ті підприємства, продукція та послуги яких успішно реалізуються на ринку. Тому значна увага приділяється стимулюванню персоналу, котрий здійснює продаж продукції, робіт, послуг. Підходи до винагородження таких працівників можуть бути різноманітні, проте оплата їхньої праці зазвичай ґрунтується на встановленні прямої залежності від обсягів реалізованої продукції. Рекомендована стаття допоможе обрати підхід до винагородження працівників, що здійснюють продаж, розробити систему комісійних винагород, підкаже, що потрібно враховувати у разі використання почасової оплати праці і яким має бути преміювання працівників.

ПРАВОВА ІНФОРМАЦІЯ

 • Наказ Міністерства культури України «Про затвердження Змін до Положення про атестацію педагогічних працівників навчальних закладів та навчально-методичних установ сфери культури» від 7 серпня 2014 року № 621
 • Наказ Міністерства охорони здоров’я України «Про внесення змін до деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України» від 8 серпня 2014 року № 549
 • Лист Міністерства соціальної політики України «Про надання роз’яснення щодо тривалості робочого часу» від 28 серпня 2014 року № 395/13/116-14
 • Лист Міністерства соціальної політики України «Щодо призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності під час відпустки для догляду за дитиною» від 28 серпня 2014 року № 421/18/99-14
 • Лист Міністерства оборони України «Щодо документа, який підтверджує призов під час мобілізації та проходження військової служби» від 21 серпня 2014 року № 322/2/7142
 • Лист Міністерства оборони України «Актуальні питання щодо соціального та правового захисту осіб, які беруть участь в антитерористичній операції» від 16 вересня 2014 року
 • Роз’яснення Державної реєстраційної служби України «Інформація стосовно реєстрації жителів Донбасу, переміщених із зон АТО, на місцях переселення, поновлення документів (якщо були втрачені), державної реєстрації фізичної особи — підприємця (04.08.2014 р.)» від 4 серпня 2014 року