Питання щодо недопущення використання підприємствами, установами та організаціями області найманої праці, без належного оформлення трудових відносин, та виявлення фактів нелегальної виплати заробітної плати найманим працівникам, залишається пріоритетним у роботі Управління Держпраці у Чернігівській області.
З початку 2017 року фахівцями Управління проведено 47 планових та 25 позапланових перевірок по вивченню питання неоформлених трудових відносин та легалізації заробітної плати, з яких 13 за зверненнями громадян. За результатами проведених перевірок встановлено факти порушення використання трьома роботодавцями найманої праці стосовно 8 осіб (зокрема, у січні-лютому – 2 особи та у березні – 6 осіб).
За результатами перевірок, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2013 № 509 Управлінням застосовано фінансові санкції та винесено 2 постанови на загальну суму 192 тисячі гривень.
Винесено одну постанову у розмірі 320 тисяч гривень до фізичної особи-підприємця, оскільки у ході проведення у березні 2017 року позапланової перевірки з питання використання неоформлених трудових відносин цим роботодавцем створено перешкоди у діяльності посадових осіб Управління і недопуск до проведення перевірки. На роботодавця також складено протокол відповідно до статті 188-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 1360,00 гривень.
Матеріали зазначених перевірок, за порушення норм статті 172 Кримінального кодексу України, відповідно до статті 214 Кримінального процесуального кодексу України, направлено до Прокуратури Чернігівської області для прийняття рішення у межах компетенції.
З початку 2017 року до Управління надійшло 27 скарг та листів, у тому числі 14 – від громадян, які порушували питання неоформлених трудових відносин.
З метою надання допомоги фахівцям підприємств, організацій та установ області щодо додержання норм трудового законодавства, загальнообов’язкового державного соціального страхування посадові особи Управлінням з початку поточного року взяли участь у 135 семінарах, нарадах, засіданнях «круглих столів», лекціях, у комісіях з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат.
На особистому прийомі до Управління звернулося 798 осіб, яким надано консультації та роз’яснення з питань додержання вимог трудового законодавства та інших нормативно-правових актів.
У поточному році фахівці Управління взяли участь у навчальному семінарі на тему: «Дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства України про працю», на якому були присутні близько 400 осіб – представників малого та середнього бізнесу області, керівники й бухгалтери підприємств, громадськість.
У лютому поточного року проведено вебінар для голів профспілкових організацій області у навчально-методичному центрі Федерації профспілкових організацій Чернігівської за темою: «Відповідальність суб’єктів господарювання за порушення законодавства про працю та зайнятість населення; напрямки контролю державних інспекторів праці при проведенні планових та позапланових перевірок».
З метою удосконалення механізму контролю за легалізацією зайнятості та заробітної плати 30 січня 2017 року проведено спільну з органами фіскальної служби нараду, де відпрацьовано додаткові заходи, зокрема, щомісяця органами фіскальної служби надається до Управління інформація про виявлені під час проведення перевірок порушення трудового законодавства і щодо суб’єктів господарювання, якими більш наж на 20 відсотків зменшено чисельність працівників.
Джерело: cn.dsp.gov.ua