...
Реєструйся

Мінімальні гарантії при погодинній оплаті праці


Відповідно до статті 97 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) оплата праці працівників здійснюється за погодинною, відрядною або іншими системами оплати праці.

Форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020» від 14 листопада 2019 року № 294-IX встановлено мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі — 4723 гривень; у погодинному розмірі — 28,31 гривні.

Читайте також: Статтю Цимбалюк Світлани “Оплата праці: у запитаннях і відповідях”  в журналі “КАДРОВИК.UA” №4,2019 

Пунктом 2 постанови КМУ «Про визначення та застосування мінімальної заробітної плати в погодинному розмірі» від 5 травня 2010 року № 330 (далі — Постанова № 330) визначено випадки, в яких застосовується мінімальна заробітна плата у погодинному розмірі, зокрема:

— на підприємствах незалежно від форми власності у разі встановлення у колективних договорах або за погодженням з профспілковими чи іншими органами, уповноваженими на представництво трудовим колективом, погодинної оплати праці із застосуванням відповідних нормованих завдань та обліку фактичного робочого часу;

— фізичними особами, які використовують найману працю з погодинною оплатою праці;

— в установах та організаціях, що фінансуються з бюджету, в разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про встановлення працівникам погодинної оплати праці.

Отже, для працівників, які працюють з місячними окладами, має дотримуватись мінімальна державна гарантія — мінімальна місячна заробітна плата, а для працівників з погодинною оплатою (годинними тарифними ставками) — мінімальна заробітна плата в погодинному розмірі.

Слід зазначити, що Постановою № 330 передбачено також гарантії працівникам з погодинною оплатою праці.

Так, підпунктом 4 пункту 1 цієї постанови визначено, що підвищення мінімальної заробітної плати у погодинному розмірі не є підставою для збільшення нормованих завдань, установлених на годину праці, а згідно з пунктом 3 установлення погодинної оплати праці не є підставою для скорочення нормальної тривалості робочого часу.

Матеріали до теми


Як правильно нарахувати «лікарняні» демобілізованому працівнику: ключові правила
У час, коли багато працівників повертаються з військової служби, роботодавці та бухгалтери мають справу з неабиякими викликами. Один із них ...
Медичні протипоказання: коли працівник може бути відсторонений без збереження зарплати
Якщо працівник не може виконувати свої обов’язки через стан здоров’я, роботодавець має право відсторонити його від роботи на підставі медичних ...