Систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових та обов’язків — це і я характерні прояви мобінгу.
Вчинення керівником підприємства, установи, організації мобінгу незалежно від форм прояву та/або невжиття заходів щодо його припинення, встановленого судовим рішенням, що набрало законної сили, є підставою для розірвання з ним трудового договору відповідно до пункту 1-2 статті 41 Кодексу законів про працю України.
ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»
Крім того, за вчинення мобінгу передбачена адміністративна відповідальність для роботодавця (стаття 173-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення — КУпАП) у вигляді фінансових санкцій або громадські роботи тривалістю до 60 годин.
У разі ушкодження здоров’я працівника, причиною якого став мобінг, факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, заподіяна шкода відшкодовується у розмірі понесених витрат на лікування.
Читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»: Самовільне використання відпустки: чи можна притягнути працівника до дисциплінарної відповідальності?
Відшкодування роботодавцем моральної шкоди працівнику відбувається у разі, якщо порушення його законних прав, у тому числі внаслідок дискримінації, цькування, факт якого підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили, призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Читайте також: Як запобігти безпідставним звинуваченням у мобінгу на роботі: пояснює Інспекція праці
Стосовно працівників, які вчиняють мобінг, вони також несуть дисциплінарну та адміністративну відповідальність. За вчинення мобінгу працівники можуть бути звільнені з роботи за рішенням роботодавця. Таке звільнення є заходом притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Адміністративна відповідальність (стаття 173-5 КУпАП) передбачає штраф у розмірі від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів, або громадські роботи до 50 годин.
Джерело: Південно-Західне міжрегіональне управління Держпраці