На сьогодні система соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснюється на підставі норм, які визначаються значною кількістю законодавчих та підзаконних актів. Тому роботодавець витрачає чимало робочого часу на ознайомлення з ними. Щоб полегшити роботу працівників кадрових служб та бухгалтерії редакція журналу «Довідник кадровика» присвятила цій важливій темі спеціальний випуск «Нове у соціальному страхуванні з тимчасової втрати працездатності. заповнення і оплата листка непрацездатності при різних ситуаціях».
У першому розділі, у якому йдеться про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в сучасній Україні, ви дізнаєтесь про законодавчі засади загальнообов’язкового соціального страхування, про види обов’язкового державного соціального страхування та хто є її суб’єктами та об’єктами, як відбувається управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та здійснюється нагляд у цій сфері.
Наступні два розділи присвячено загальнообов’язковому державному соціальному страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності. У них ви знайдете інформацію про перелік документів, необхідних для призначення матеріального забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, про порядок заповнення та видачі листка непрацездатності в закладі охорони здоров’я та про порядок заповнення листка непрацездатності за місцем роботи працівника. Хто контролює та яка відповідальність за порушення порядку видачі листка непрацездатності.
У четвертому розділі надано вичерпний матеріал про види матеріального забезпечення за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме:
- допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною);
- тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві;
- якщо працівник звільнився в період втрати працездатності;
- якщо працівник захворів під час щорічної відпустки;
- допомога по тимчасовій непрацездатності інвалідам, які працюють на підприємствах товариств УТОГ і УТОС.
А також розглянуто випадки, якщо тимчасова непрацездатність настала в період вирішення спору.
У п’ятому розділі йдеться про розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності залежно від страхового стажу. Які зміни, внесені до законодавства, що регламентують порядок визначення страхового стажу. Особливості обчислення страхового стажу з урахуванням законодавства, що діяло раніше: до 27 лютого 2001 року; з 28 лютого 2001 року до 31 грудня 2010 року; з 1 січня 2011 року до 13 грудня 2013 року; з 14 грудня 2013 року і до сьогодні. Про пільгові категорії осіб, яким допомога по тимчасовій непрацездатності надається в розмірі 100 % незалежно від їх страхового стажу, страховий стаж, набутий за межами України, страховий стаж суб’єктів підприємницької діяльності — фізичних осіб. Як обчислюється страховий стаж за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб.
Із матеріалів останнього розділу спеціального випуску ви дізнаєтесь про обчислення розміру соціальних виплат. Загальні питання обчислення розміру соціальних виплат. Які особливості обчислення соціальних виплат та про оплату соціальних виплат найманим працівникам, що працюють за сумісництвом.
Автор — ПОСТЕРНАК Микола Миколайович, експерт із питань соціального страхування, постійний автор журналу «Довідник кадровика»
Автор статей журналу «Довідник кадровика»:
- «Обмеження страхових виплат розміром мінімальної заробітної плати:
- труднощі у застосуванні норм пунктів 1 і 2 частини 4 статті 19 Закону № 1105» (№ 5, 2015);
- «Оплата листка непрацездатності з поміткою «нещасний випадок на виробництві» за рахунок коштів соціального страхування з тимчасової втрати працездатності» (№ 7, 2015);
- «Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця по-новому» (№ 8, 2015);
- «Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: порядок та нюанси оформлення» (№ 9, 2015);
- Листки непрацездатності тепер розраховувати легше» (№ 2, 2016);
- «Розраховуємо страхові виплати за листком непрацездатності.
- Проблемні питання» (№ 4, 2016) та ін.
Автор курсу
«Основи загальнообов’язкового державного соціального страхування»
(журнал «Довідник кадровика», 2014 рік).
Експерт
Лектор семінарів, які організовувалися Видавничим домом «МЕДІА-ПРО», на тему видачі й оплати листків непрацездатності.
Відділ передплати: podpiska@mediapro.com.ua, (44) 507 22- 27, (44) 568 51- 38