...
Реєструйся

Новини від редакції журналу «Довідник кадровика»


Пропонується змінити розміри штрафів за порушення трудового законодавства: законопроект

Поданий на розгляд парламенту 25 січня законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання адміністративної відповідальності за порушення трудового законодавства».

Законопроектом передбачається:
1) встановлення адміністративної відповідальності за порушення в сфері трудових відносин в Кодексі України про адміністративні правопорушення без дублювання в Кодексі законів про працю України;
2) встановлення санкцій за порушення законодавства про працю в Кодексі України про адміністративні правопорушення, Кримінальному кодексі України та Кодексі законів про працю України у розмірах, співставних із санкціями за інші порушення законодавства та в таких, які не стимулюватимуть скорочення робочих місць та тінізацію економіки;
3) встановлення відповідальності роботодавця за порушення строків виплати або виплату не в повному обсязі заробітної плати та інших виплат, передбачених законодавством, перед працівником, права якого порушено;
4) відміну відповідальності за недопущення до незаконної перевірки з питань додержання законодавства про працю;
5) введення обов’язковості виконання обов’язку перед особою, права якої порушено, незалежно від сплати штрафів згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення;
6) відміну обов’язку сплати мінімального страхового внеску суб’єктами підприємницької діяльності на загальній системі оподаткування за періоди, в яких не було отримано доходу;
7) відміну відповідальності за невчасність подання звіту чи подання його в невстановленій формі, якщо це не призвело до втрати бюджетів різних рівнів чи Пенсійного фонду України.

Уряд урегулював оплату праці працівників державних органів

Постановою Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18.01. 2017 № 15 змінено оклад держслужбовця,зокрема:
— установлено мінімальний розмір посадового окладу на посадах державної служби, який з 01.01.2017 становить 2000 грн;
— підвищено посадові оклади державним службовцям та іншим категоріям працівників державних органів від 5 до 27 %;
— упорядковано віднесення посад державної служби до відповідних груп оплати праці;
— визначено єдиний підхід щодо встановлення працівникам державних органів матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та для оздоровлення під час надання щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати;
— визначено порядок виплати надбавки за вислугу років працівникам патронатної служби та працівникам державних органів, які виконують функції з обслуговування, у разі виникнення права на її підвищення.

Нова форма № 3-ПН для роботодавців

Юридичні особи, фізичні особи — підприємці, які використовують працю найманих працівників, інформуватимуть районні, міські, районні у містах і міськрайонні центри зайнятості про попит на робочу силу за оновленою формою № 3-ПН.

Форма звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)» та порядок її подання викладені в новій редакції наказом Міністерства соціальної політики України від 05.12.2016 № 1476.

Зокрема, зміни стосуються строків подання. За наявності попиту на робочу силу (вакансії) — не пізніше ніж через 3 робочі дні з дати відкриття вакансії (раніше такий строк був 10 днів). У розділі «Основні дані про вакансії» наводяться також дані щодо розмірів основної зарплати, раніше таких даних не було. Виключено розділ «Характеристики вакансії(-й) та вимоги до претендента(-ів) (для укомплектування вакансій Державною службою зайнятості)», а натомість включено розділ «Коментарі до даних про вакансії», де, зокрема, вказуються таке:
• кількість осіб, які мають додаткові гарантії щодо сприяння працевлаштуванню та можуть бути працевлаштовані;
• режим роботи, умови праці;
• вимоги до кандидата;
• стаж роботи (років) за відповідною професією (спеціальністю).

Актуальність зазначених у формі № 3-ПН вакансій уточнюється базовим центром зайнятості не рідше ніж двічі на місяць під час особистої зустрічі з роботодавцем, у телефонному режимі або через засоби електронного зв’язку.

У наказі зазначається, що звітність може бути первинною та уточнювальною.

Уточнювальна звітність подається за потреби на заміну первинної та містить уточнення характеристик вакансії: умов праці, розміру заробітної плати, вимог до претендента тощо. При цьому не можуть бути змінені дані щодо кількості вакансій і назви професії (посади).

Утрата статусу держслужбовця: чи є підстава для зміни істотних умов праці?

Деякі категорії працівників у зв’язку з набранням чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII втратили статус державних службовців. Але зміна статусу посади не може вважатися зміною істотних умов праці, як роз’яснюють фахівці в листі Міністерства соціальної політики України від 12.12.2016 № 489/0/22-16/13.

Якщо в результаті зміни статусу держслужбовця змінюється, зокрема, система та розміри оплати праці, пільги, режим роботи, то виходячи зі змісту норм ч. 3 ст. 32 КЗпП працівнику слід повідомляти про зміну істотних умов праці не пізніше ніж за 2 місяці до введення цих змін.

Якщо працівник не погоджується працювати в нових умовах, то трудовий договір припиняється за п. 6 ст. 36 КЗпП.

Зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією самою спеціальністю, кваліфікацією або посадою не вимагає переведення працівника. Процедура переведення вводиться у разі, коли працівнику пропонується інша робота (посада).

Переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у ст. 33 КЗпП, та в інших випадках, передбачених законодавством.

Зміни до порядку ведення та зберігання особових справ держслужбовців

Ведення особової справи державного службовця розпочинається одночасно зі вступом на державну службу або іншим призначенням на посаду державного службовця.

Нацдержслужби наказом від 16.11.2016 № 243 виключило з переліку документів, із яких формується особова справа державного службовця:
— довідку встановленої форми про наявність допуску до державної таємниці (для відповідних посад);
— декларацію про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру.

Норма щодо ознайомлення під підпис з обмеженнями, встановленими Законами України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII та «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII, віднині не є обов’язковою.

Служба зайнятості запровадила нову послугу

Віднині безробітні можуть записатися на прийом до служби зайнятості онлайн.

Завдяки цій послузі електронної черги на сайті ДСЗ можна записатися на первинний прийом до центру зайнятості або на отримання консультації.

Коли особа зарезервувала для себе час, нема потреби отримувати талон на відвідування, а потрібно лиш безпосередньо звернутися до фахівця центру зайнятості. Це значно зекономить час як безробітним, так і працівникам служби зайнятості.