Поряд зі зростанням розміру прожиткового мінімуму з 01.09.2015, залишилися незмінними норми пункту 2 постанови Кабміну від 26.03.2008 № 265
Попри підвищення з 1 вересня поточного року розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 949 до 1074 гривень, для великої кількості одержувачів пенсій розмір виплат залишився на рівні 949 гривень, повідомляє прес-служба Уповноваженого ВР з прав людини.
Це обумовлено тим, що поряд зі зростанням розміру прожиткового мінімуму з 01.09.2015, залишилися незмінними норми пункту 2 постанови Кабміну від 26.03.2008 № 265 (у редакції, чинній на 01.09.2015), якою регулюються питання встановлення державної адресної допомоги, зокрема особам, розмір пенсії яких не досягають прожиткового мінімуму. Зазначені норми передбачали, що в разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, крім інвалідів I і II груп (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною ), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Таким чином, на сьогодні положення пункту 2 постанови № 265 не забезпечують виконання конституційних вимог («… пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижче прожиткового мінімуму, встановленого законом»), а також статті 6 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Відзначається, що постановою Кабміну від 18.11.2015 № 954 зазначена проблема регулюється тільки щодо пенсійного забезпечення осіб з інвалідністю III групи (у тому числі дітей-інвалідів та інвалідів з дитинства). Водночас досі порушується конституційне право на соцзахист пенсіонерів з числа одержувачів соціальних пенсій, одержувачів пенсій при неповному стажі, жінок-одержувачів дострокової пенсії після досягнення 55 років.
Отже, проблема вимагає невідкладного законодавчого врегулювання, зокрема, шляхом внесення відповідних змін до постанови Кабінету Міністрів № 265.
Уповноваженим внесено відповідне подання Міністру соціальної політики України.