...
Реєструйся

Оподаткування та облік новорічних подарунків дітям працівників


Напередодні новорічних свят роботодавці замислюються над створенням новорічної атмосфери для своїх працівників, зокрема шляхом привітання їхніх дітей новорічними подарунками. В інтерв’ю консультант із бухгалтерського та податкового обліку Анна Хміль розгляне відображення в бухгалтерському обліку придбання та передання таких подарунків працівникам, податкові наслідки і документування.

— Пані Анно, насамперед бухгалтерів цікавить таке питання, як оподаткування об’єкта податком на прибуток. Розкажіть про це докладніше.

— Із 01.01.2015 згідно з підп. 134.1.1 Податкового кодексу України (ПКУ) об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом корегування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності платника за даними бухгалтерського обліку відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, передбачені ПКУ.

Корегування в обов’язковому порядку здійснюється тими платниками податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, за останній річний звітний (податковий) період перевищує 20 000 000 грн.

— Чи нараховується податок на додану вартість на придбані подарунки? Які податкові наслідки матиме видача подарунків?

— Під час придбання подарунків за умови отримання від постачальника правильно складеної та зареєстрованої у Єдиному державному реєстрі податкової накладної роботодавець — платник податку на додану вартість (ПДВ) матиме право на податковий кредит з ПДВ (підп. 198.1, 198.3, 201.10 ПКУ).

Так, донедавна контролюючі органи займали позицію, згідно з якою платник ПДВ при безоплатній роздачі товарів мав нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ двічі: перший раз — виходячи з ціни придбання товарів відповідно до вимог п. 188.1 ПКУ, прирівнюючи операцію до безоплатного постачання, другий — відповідно до вимог підп. «г» п. 198.5 ПКУ, виходячи з ціни придбання товарів, використаних у негосподарській діяльності платника. Деякі індивідуальні консультації щодо зазначеного навіть стали предметом судових розглядів, котрі, до речі, вирішувалися на користь платників.

— Чи утримується податок на доходи фізичних осіб у разі надання подарунків дітям працівників підприємства?

— Згідно з підп. 165.1.39 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 % однієї мінімальної заробітної плати (з розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2016 р. — 689,00 грн).

Таким чином, надаючи дітям працівників подарунки вартістю менше 689,00 грн на місяць, роботодавець не утримує та не сплачує до бюджету ПДФО.

Сума перевищення вказаної вартості підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18 % (п. 167.1 ПКУ) з використанням натурального коефіцієнта (п. 164.5 ПКУ).

— Чи утримається військовий збір на придбані подарунки?

— Згідно з підп. 1.2 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Ставка збору становить 1,5 % від об’єкта оподаткування, визначеного підп. 1.3 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Повна версія інтерв’ю з консультантом із бухгалтерського та податкового обліку Анною Хміль — у газеті «Кадри і зарплата» № 24, 2016

Придбати газету