...
Реєструйся

Особливості працевлаштування іноземців та осіб без громадянства в Україні


Іноземець чи особа без громадянства України знайшов роботу та хоче працевлаштуватися. Чи обов’язково всім іноземцям та особам без громадянства отримувати дозвіл на застосування праці? Які посади вони можуть обіймати без дозволу?

З іноземцями та особами без громадянства, дозвіл на застосування праці яких відповідно до статті 42 Закону України «Про зайнятість населення» від 05.07.2012 № 5067-VI не потрібен, трудовий договір укладають за такими ж правилами, що й з громадянами України. Водночас, на відміну від громадян України, іноземці та особи без громадянства незалежно від їхнього правового статусу й терміну перебування в Україні (постійно чи тимчасово) не можуть призначатися на посаду або займатися трудовою діяльністю в разі, коли відповідно до законодавства призначення на відповідну посаду або провадження відповідного виду діяльності пов’язане з належністю до громадянства України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.

Порядок укладення трудового договору з іноземцями, в тому числі і у випадку, коли потребується дозвіл, має відповідати чинному законодавству про працю України. Такий договір з іноземцем, якщо дозвіл не потребується, може укладатися в письмовій чи усній формі, а у випадках передбачених частиною першою ст. 24 КЗпП України тільки в письмовій формі. Трудові договори укладаються зазвичай на невизначений строк і тільки у випадках, передбачених законодавством, укладаються на строк, визначений сторонами. Строковий трудовий договір відповідно до частини другої ст. 23 КЗпП України укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами. Трудовий договір у формі контракту з цими категоріями осіб укладається у випадках, передбачених законами.

Автор: Микола БОЙКО, доцент Інституту післядипломної освіти Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Докладніше — у журналі «Довідник кадровика»  № 7, 2016