Уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку є ПФУ (стаття 4 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон № 1105)).
Види страхових виплат за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності встановлено статтею 13 Закону № 1105. Зокрема, за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надається такий вид матеріального забезпечення — допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, догляд за дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дитиною.
Дохід у вигляді матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності), який виплачується ПФУ, не включається до доходу ФОПа, проте оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податків — фізичних осіб.
Експрес-курс «Соціальне страхування по тимчасовій непрацездатності»
Відповідно до підпункту. 165.1.1 ПКУ передбачено винятки, за якими отримані доходи платника податку не включаються до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.
Однак слід зауважити, що винятки, передбачені підпунктом 165.1.1 ПКУ, не поширюються на виплату заробітної плати, грошової (вихідної) допомоги при виході на пенсію (у відставку) та виплату, пов’язану з тимчасовою втратою працездатності.
Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності, нарахована (виплачена) фізичній особі — підприємцю ПФУ, є об’єктом оподаткування ПДФО та військовим збором, а ПФУ є податковим агентом щодо такого доходу.
Джерело: Бухгалтер.UA