38 років тому, 26 квітня 1986 року, світ сколихнули вибухи на Чорнобильській атомній електростанції. Внаслідок катастрофи від опромінення постраждали мільйони людей. Яким є їхнє пенсійне забезпечення в Україні?
Деякі особливості надання «чорнобильської» відпустки — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»
Хто має право на «чорнобильську» пенсію?
Право на пенсію мають:
- учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
- потерпілі від Чорнобильської катастрофи.
Встановлення пільг і компенсацій здійснюється відповідно до визначених категорій осіб (I, II, III, IV), які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Заяву про призначення пенсії можна подати до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України.
Види пенсії для осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС:
- державна пенсія;
- додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю (призначається після виникнення права на державну пенсію).
Деякі особливості надання «чорнобильської» відпустки у разі звільнення працівника — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»
Розмір пенсії для осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС
Обчислення пенсії по інвалідності внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи залежить від заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986–1990 роках, та відсотків втрати працездатності особи, визначених органами МСЕК.
Середній розмір пенсії ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи, яким пенсію призначено відповідно до статті 54 Закону України 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», становить 17 862,25 грн.
Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977
Особи, які мають статус учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії можуть скористатися правом вибору при досягненні пенсійного віку: отримувати пенсію або за так званим Чорнобильським законом (з урахуванням тієї заробітної плати, яку такі особи отримували за роботу у зоні відчуження), або за нормами Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якщо розмір пенсії буде більшим.
Джерело: Пенсійний фонд України