...
Реєструйся

Пенсійне забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи


38 років тому, 26 квітня 1986 року, світ сколихнули вибухи на Чорнобильській атомній електростанції. Внаслідок катастрофи від опромінення постраждали мільйони людей. Яким є їхнє пенсійне забезпечення в Україні?

Деякі особливості надання «чорнобильської» відпустки — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Хто має право на «чорнобильську» пенсію?

Право на пенсію мають:

  • учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
  • потерпілі від Чорнобильської катастрофи.

Встановлення пільг і компенсацій здійснюється відповідно до визначених категорій осіб (I, II, III, IV), які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Заяву про призначення пенсії можна подати до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України.

Види пенсії для осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС:

  • державна пенсія;
  • додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю (призначається після виникнення права на державну пенсію).

Деякі особливості надання «чорнобильської» відпустки у разі звільнення працівника — читайте в журналі «КАДРОВИК.UA»

Розмір пенсії для осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС

Обчислення пенсії по інвалідності внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи залежить від заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986–1990 роках, та відсотків втрати працездатності особи, визначених органами МСЕК.

Середній розмір пенсії ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи, яким пенсію призначено відповідно до статті 54 Закону України 28 лютого 1991 року № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», становить 17 862,25 грн.

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

Особи, які мають статус учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії можуть скористатися правом вибору при досягненні пенсійного віку: отримувати пенсію або за так званим Чорнобильським законом (з урахуванням тієї заробітної плати, яку такі особи отримували за роботу у зоні відчуження), або за нормами Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якщо розмір пенсії буде більшим.

Джерело: Пенсійний фонд України

Сервіс «ГАРЯЧА ЛІНІЯ» для кадровика

Матеріали до теми