Реєструйся

Перевтома: які симптоми та як із цим впоратися?


Психологічний стан та психічне здоров’я під час військових дій є вкрай важливим. Багато людей переживають виснаження, спустошення, втому, відчувають тривогу й паніку. Психологи сформулювали корисні поради, як опанувати себе в критичних умовах, як допомогти близьким та підтримувати здоровий психічний стан в критичних умовах.

В умовах військових дій наше тіло працює на максимальній потужності. Гормони стресу, завдання яких мобілізувати тіло в критичній ситуації, також мають свій «термін придатності». Ви можете спостерігати сильні коливання настрою від тривоги, злості, приливу оптимізму до повного спустошення і виснаження. Важливо усвідомити, що це абсолютно закономірні стани, які з часом змінюють один одного. З кожним із них можна і треба працювати.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Основні ознаки перевтоми:

 • відчуття знесилення, неспроможність виконувати звичайні функції;
 • неуважність та погіршення концентрації;
 • погіршення пам’яті;
 • уповільнення процесів мислення, зменшення глибини та критичності мислення;
 • зниження цікавості до роботи;
 • підвищена дратівливість;
 • нервозність;
 • порушення сну;
 • перманентна сонливість;
 • підвищення тиску та частоти пульсу;
 • головний біль;
 • зниження апетиту;
 • емоційна спустошеність.

 

Методи боротьби з перевтомою

 1. Повноцінний сон, який, за даними Міністерства охорони здоров’я, має складати для дорослих – не менше 7 год на добу, для дітей та підлітків – 8–10 годин.
  Обмеження інформаційного шуму. Відмовтесь від постійного оновлення стрічки новин, читайте їх за графіком, наприклад, по 15 хвилин вранці, в обід та ввечері. Довіряйте тільки перевіреним джерелам інформації.
 2. Регулярне харчування. Вчасний прийом їжі важливий як для фізичного, та і емоційного здоров’я.
 3. Регулярне фізичне навантаження. Будь–яка регулярна фізична активність, навіть ходьба на місці чи розтяжка, додасть вам бадьорості. Прогулянка на свіжому повітрі буде кращою за тренування в приміщенні.
  Наскільки це можливо, підтримуйте звичну рутину, звички, слідкуйте за особистою гігієною.
 4. Зміна діяльності. Намагайтеся раціонально розподіляти час роботи й відпочинку, фізичну й розумову працю.
 5. Визначення пріоритетів. Усвідомте, що ніхто не в змозі зробити все, то ж визначте 3–5 головних задач для себе не день і дозвольте собі не робити нічого додатково.
 6. Доброзичливі взаємини з людьми, які є поруч: сім’я, робочий колектив, волонтерська спільнота чи військові побратими. Зберігайте зв’язок, регулярно дзвоніть або пишіть своїм родичам та близьким.
 7. Фізичний контакт. Подихайте разом, потримайте одне одного за руку. Обніміться з близькими.
 8. Оптимізм та почуття гумору. Жартуйте, гумор завжди підтримує, навіть за жорстких життєвих обставин.
  Пам’ятайте, що залишатися живим і здоровим – це вже багато.
 9. Не призначайте дат кінця війни. Ми всі хочемо закінчення, але якщо ваші прогнози не справдяться – вам буде дуже складно емоційно, і ви будете почувати безвихідь. То ж налаштуйтесь «грати в довгу».
 10. Згадайте, що є для вас дорогим та важливим, пригадайте, у чому сенс вашого життя. Будуйте плани на майбутнє, визначайте, що найбільш важливе для себе ви зробите, коли настане мир.
 11. Професійна допомога. Зверніться за підтримкою до професійних психологів. Якщо у вас відсутня можливість звернутись до професіонала – попросіть про допомогу своїх родичів та близьких.

Джерело: Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Передплата на друковану версію «КАДРОВИК.UA» на 2025 рік

Матеріали до теми


Що входить у поняття «ресурсний стан» і чому він такий важливий
Психосоціальна підтримка працівників має стати пріоритетною частиною загальної політики безпеки і здоров’я на роботі. Системна турбота про психічне здоров’я так ...
Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці: у яких випадках її складають
Порядок виявлення у працівника підозри на професійне захворювання, встановлення та підтвердження професійного захворювання, а також форми відповідних документів, визначені та ...
Програма психосоціальної підтримки на робочому місці наразі доступна для всіх підприємств
Тепер будь-яке підприємство задля покращення психічного здоров’я працівників має можливість запровадити програму психосоціальної підтримки працівників на робочому місці, — інформує ...