Підвищення кваліфікації працівника: коли оподатковувати податком на доходи фізичних осіб?


З метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб не включається до складу оподатковуваних доходів таких фізичних осіб сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи (підп. 165.1.21 ст. 165 Податкового кодексу України, далі —ПКУ).

Також, згідно з підпунктом 165.1.37 статті 165 ПКУ до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума витрат роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом.

Професійне навчання працівників здійснюється безпосередньо у роботодавця, на договірній основі у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах або організаціях (ст. 6 Закону України «Про професійний розвиток працівників» від 12 січня 2012 року № 4312-VI).

Отже, витрати роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) працівника, не включаються до складу оподатковуваного доходу такої фізичної особи (працівника).

При отриманні інформаційно-консультаційних послуг (семінари, конференції) необхідно враховувати умови договору.

Так, якщо працівник приймає участь у семінарах та конференціях, то у разі якщо запрошеною стороною такого заходу та за умовами договору отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є юридична особа (роботодавець), інтереси якої представляє працівник, то сума сплачена юридичною особою (роботодавцем) за участь у семінарі (конференції) не є доходом такого працівника та об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Якщо за умовами договору запрошеною стороною та отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є працівник, то сума, сплачена роботодавцем за участь у семінарі (конференції) за такого працівника, визначається як додаткове благо, і як наслідок, включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковується за ставкою 18 % та військовим збором за ставкою 1,5 %.

Матеріали до теми


Навчання працівників з питань охорони праці під час воєнного стану
Управління Держпраці у Рівненській області надало роз’яснення, як проводити навчання працівників з питань охорони праці під час воєнного стану. Законодавство ...
НАДС презентував новий навчальний курс «Проведення класифікації посад державної служби» у вигляді серіалу
Найперше, цей новий навчальний курс буде цікавим представникам класифікаційних комітетів, які мають класифікувати посади державної служби. Таких посад в Україні ...
Ухвалено типову програму підвищення кваліфікації педагогічних працівників із розвитку цифрової компетентності
Наказом Міністерства освіти і науки України від 10 грудня 2021 року № 1340 затверджено Типову програму підвищення кваліфікації педагогічних працівників із ...
МОН пропонує для громадського обговорення проект Положення про атестацію педагогічних працівників
Міністерство освіти і науки України розмістило на своєму сайті для обговорення проект нового Положення про атестацію педагогічних працівників. Чинне на ...