...
Реєструйся

Попередній (періодичний) психіатричний огляд для працівників певних категорій


З метою належної організації трудової діяльності роботодавець в рамках проведення попереднього (періодичних) медичних оглядів організовує проведення обов’язкового попереднього (періодичного) психіатричного огляду для працівників певних категорій відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2000 р №1465 «Порядок проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів».

Метою проведення психіатричних медичних оглядів є встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності з особливими вимогами до стану її психічного здоров’я. Обов’язкові попередній та періодичний психіатричні огляди проводяться лікарем-психіатром у державних та комунальних психіатричних закладах,  закладах охорони здоров’я, що мають у своєму складі спеціалізовані психоневрологічні центри, відділення, кабінети на  госпрозрахункових засадах за рахунок коштів роботодавця (оплачується проведення обов’язкового обсягу обстеження), про що має бути документ, який підтверджує оплату послуг за проведення оглядів.           

Обов’язкові психіатричні огляди проводяться за програмою Всесвітньої організації охорони  здоров’я “Оцінний  перелік  симптомів  і  глосарій  для  психічних розладів згідно з Міжнародною класифікацією хвороб”. Обов’язкові попередній   та   періодичний   психіатричні  огляди передбачають  обов’язкові обсяги  обстеження: анкетування щодо можливих скарг та анамнезу психічних розладів, клінічне обстеження, яке є складовою частиною зазначеної програми, і, у разі потреби,  додаткові  обстеження  згідно  з Протоколом обов’язкових попереднього  та  періодичного  психіатричних  оглядів.           

У випадках, коли особа раніше страждала на тяжкий психічний  розлад  (не менше як 5 років тому),  зверталася по психіатричну допомогу  з  приводу  інших психічних розладів  або результати обов’язкових  обстежень дають  підстави  підозрювати наявність психічного розладу,  а також  у  разі  незгоди  особи  з результатами психіатричного огляду лікар-психіатр може:     – зробити висновок  про  відсутність  в  особи  психіатричних протипоказань  для проведення видів діяльності,  якщо наявні в неї психічні  розлади  не  є  протипоказанням  для   виконання   видів діяльності, у зв’язку з  якими  особа  проходить  обов’язкові попередній та періодичний психіатричні огляди;     – зробити висновок про нездатність виконувати види діяльності у  випадку,  коли  психічні  розлади  є  протипоказанням  для   їх виконання;     – призначити додаткове психіатричне  обстеження  і  визначити його  обсяги (огляд або обстеження лікарем іншого  фаху, психологічне  тестування,  методи  діагностики  тощо)   та   після обстеження направити особу для огляду ЛКК.            

Після проведення обов’язкових психіатричних оглядів, а при потребі – додаткового амбулаторного чи стаціонарного  обстежень  та  огляду  ЛКК,  особі видається медична довідка про проходження обов’язкових попереднього  та  періодичного  психіатричних  оглядів (далі – довідка), засвідчена круглою печаткою психоневрологічного закладу, в  якій зазначається наявність чи відсутність у неї  психіатричних  протипоказань  для  виконання окремих видів  діяльності  (робіт,  професій,  служби),  згідно  з Переліком протипоказань. Термін дії довідки встановлюється відповідно до періодичності психіатричних оглядів.           

Періодичність проведення обов’язкових психіатричних оглядів становить:

1. Для працівників пожежної охорони, рятувальних, гірничорятувальних, газорятувальних служб, служб запобігання виникненню відкритих газових і нафтових фонтанів, екстреної медичної допомоги та спеціалізованих медичних бригад; авіаційний персонал – 1 раз на рік.

2.Для працівників, зайнятих на підприємствах атомної енергетики та атомної промисловості; водіїїв транспортних засобів категорій А, А1, В1, В, ВЕ, С1, С, С1Е, СЕ, D1,D, DE, D1E, T; працівників залізничного транспорту та метрополітену; працівники плавскладу суден – 1 раз на 2 роки.

3. Для працівників, які в ході виконання професійних завдань і обов’язків повинні мати дозвіл на право придбання, зберігання, носіння, перевезення і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів – 1 раз на 3 роки.

4. Для працівників, зайнятих на підземних та відкритих гірничих роботах; працівників гідрометеорологічних станцій, спорудах зв’язку, розташованих в гірських районах або в особливих природних та географічних умовах; працівники експлуатаційних підрозділів газовидобувних, газотранспортних та спеціалізованих підприємствах газового господарства;  працівників, зайнятих на роботах підвищеної небезпеки; працівників підприємств харчової промисловості, громадського харчування і торгівлі, медичні працівників закладів охорони здоров’я; працівників навчальних закладів всіх типів і форм власності; працівників дитячих оздоровчих закладів, будинків дитини, працівників лікувально-профілактичних закладів, санаторіїв, будинків відпочинку та пансіонатів –  1 раз на 5 років.           

Крім того, для вище зазначених категорій працівників перед прийомом на роботу є обов’язковим попередній психіатричний медичний огляд.

Загальними медичними психіатричними протипоказаннями для виконання вищезазначених видів діяльності є хронічні та затяжні психіатричні розлади (захворювання), що супроводжуються затьмаренням свідомості, порушенням сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам’яті.

Відповідно до наказу МОЗ України від 21.05.2007 № 246 при проходженні попереднього та періодичного медичних оглядів, працівники, для яких є обов’язковими психіатричні огляди, повинні надати комісії з проведення медичних оглядів довідку про проходження психіатричного огляду.                                          

Автор — Г.К. Гринів, головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці   

Джерело: dspif.gov.ua