Посадові оклади пропонують відв’язати від розміру прожиткового мінімуму

Дата публікації: 17.01.2020

Уряд пропонує внести зміни до деяких законодавчих актів щодо створення передумов для підвищення прожиткового мінімуму. Відповідний законопроект зареєстровано у ВРУ.

13 січня 2020 року прем’єр-міністр Олексій Гончарук зареєстрував у ВРУ законопроект № 2720 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для підвищення прожиткового мінімуму».

Як зазначено у пояснювальній записці, метою розробки проекту акта є:

  • удосконалення підходів визначення розмірів заробітної плати, зокрема визначення мінімальної заробітної плати та мінімального посадового окладу,
  • врегулювання питань плати за надання адміністративних послуг,
  • запровадження розміру штрафної ставки та розрахункової одиниці, що створить можливість для ефективного бюджетного планування та забезпечить передумови для підвищення прожиткового мінімуму до фактичного рівня.

Що пропонується?

По-перше, прибрати уточнення, що розмір мінімальної заробітної плати не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Нагадаємо, що таку пропозицію свого часу вже висловлювало Мінсоцполітики.

По-друге, мінімальний посадовий оклад (тарифну ставку) працівників підприємств, установ, закладів та організацій, що фінансуються з бюджету, встановлювати у розмірі, не меншому за мінімальний розмір посадового окладу, встановлений на 1 січня календарного року для відповідних категорій працівників (а незалежно від прожиткового мінімуму, як є тепер).

Мінімальний оклад (тарифну ставку) або іншу мінімальну базову величину в системах оплати праці працівників підприємств, установ та організацій (крім тих, що зазначені у частині шостій цієї статті) пропонують визначати у розмірі, не меншому за 50% мінімальної заробітної плати, визначеної відповідно до закону.

По-третє, для визначення штрафів та грошових стягнень за адміністративні, кримінальні та інші порушення передбачається застосовувати розрахункову одиницю, що затверджується законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Крім того, врегульовуються питання щодо плати за надання адміністративних послуг.

У разі прийняття цей Закон набере чинності з 1 січня 2021 року.