Реєструйся

Працівниця відпрацювала неповний місяць і пішла у відпустку по вагітності та пологах, перебуваючи в якому звільнилася. Яка сума обкладається ЄСВ?


Фахівцям ДФСУ запитали наступне: яка сума доходу є базою нарахування ЄВ, якщо найманий працівник у межах звітного місяця частину відпрацював та пішов у відпустку по вагітності та пологах, під час якої звільнився?

У відповіді податківці зауважують, що відповідно до статті 25 Закону України від 28 грудня 2014 року N 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці», який набрав чинності з 01 січня 2015 року, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Згідно з частиною 6 статті 7 Закону України від 08 липня 2010 року N 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями (далі – Закон N 2464), роботодавці, які є страхувальниками для осіб, що отримують допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами, здійснюють нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄВ) за таких платників за рахунок сум, на які єдиний внесок нарахований.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини й органи, які виплачують, зокрема, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами відповідно до законодавства, – для осіб, зазначених у підпункті 11 частини 1 статті 4 Закону N 2464, нараховують єдиний внесок у розмірі 33,2 відсотка (частина 6 статті 8 Закону N 2464).

Частинами 5 та 6 статті 8 Закону N 2464 визначено, що у разі якщо база нарахування ЄВ (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (грошове забезпечення, дохід), сума єдиного внеску розраховується роботодавцями як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (грошове забезпечення, дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.

Зазначена норма нарахування ЄВ застосовується за умови перебування застрахованої особи у трудових відносинах повний календарний місяць.

У разі звільнення або прийняття працівника на основне місце роботи протягом місяця, в якому нарахована заробітна плата (дохід) за відпрацьований час не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, сума ЄВ розраховується з фактично нарахованої заробітної плати (доходу) незалежно від її розміру.

Таким чином, якщо найманий працівник у межах звітного місяця частину відпрацював та пішов у відпустку по вагітності та пологах, під час якої звільнився, при цьому загальна сума доходу у місяці звільнення (нарахована сума заробітної плати (за наявності) та сума допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, то сума ЄВ розраховується з фактично нарахованої суми доходу незалежно від її розміру.

За матеріалами  Підкатегорія 301.04.01 «ЗІР»