ЗАПИТАННЯ
З якого віку можна офіційно влаштуватися на роботу? Чи є обмеження у виборі роботи, якщо особа не досягла повноліття?
ВІДПОВІДЬ
Кодексом законів про працю (далі — КЗпП), а саме ст. 188, визначено, що не допускається прийняття на роботу осіб, молодших за шістнадцять років. Але водночас ця сама стаття допускає певні винятки:
1) за згодою одного з батьків або особи, що його замінює, можна, як виняток, приймати на роботу осіб, які досягли п’ятнадцяти років;
2) для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу здобувачів освіти закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти, які здобувають у будь-якій формі початкову, базову середню чи профільну середню освіту, для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю та не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час після досягнення ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.
Юрист з кадрових питань і трудового законодавства — online
Унікальна послуга на ринку України!
0 (800) 219-977 • podpiska@mediapro.com.ua
Роботодавцям важливо пам’ятати, що в разі оформлення неповнолітнього працівника до його особової справи потрібно долучити, крім копії паспорта або свідоцтва про народження:
1) згоду одного з батьків або особи, що його замінює, — якщо особі від 14 до 16 років;
2) документ, який підтверджує, що особа виконуватиме роботу у вільний від навчання час, — якщо особі від 14 до 15 років.
Розроблення кадрових документів
Експерти КАДРОВИК.UA допоможуть у складанні й упровадженні бланків, реєстраційних форм, шаблонів документів
КЗпП визначено, що неповнолітні у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці мають пільги, установлені законодавством України.
Неповнолітні зобов’язані проходити щорічний медичний огляд після досягнення 21-річного віку. Відповідальність за дотримання цих вимог покладено на роботодавця (ст. 191 КЗпП, ст. 11 Закону України «Про охорону праці»). На відміну від повнолітніх, для неповнолітньої категорії працівників заборонено встановлювати випробувальний термін.
У разі звільнення неповнолітнього з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, крім додержання загального порядку звільнення, потрібна ще й згода служби у справах дітей.
Читайте також: Гарантії для працевлаштування неповнолітніх
Роботодавець зобов’язаний працевлаштувати неповнолітніх працівників, якщо їх звільнення пов’язане:
- з виявленою невідповідністю працівника посаді, яку він обіймає, або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації працівника посаді, яку він обіймає, або виконуваній роботі, що перешкоджає виконанню надалі цієї роботи;
- з поновленням на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;
- зі змінами в організації виробництва і праці, зокрема ліквідацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності кадрів або штату працівників.
Працю неповнолітніх заборонено використовувати в нічний час і в надурочних роботах, у вихідні, а також на важких роботах, роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці.
Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх, затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31 березня 1994 року № 46. Зокрема, особи, яким не виповнилося 18 років, не можуть працювати на виробництвах чи роботах, пов’язаних із виготовленням, зберіганням, транспортуванням і застосуванням вибухонебезпечних речовин чи отрутохімікатів; займатися торгівлею або зберіганням лікеро-горілчаної продукції; працювати водіями автомобілів тощо.
Кадрова система «КАДРИ.UA» — сучасний інструмент кадрових рішень
0 (800) 219-977 • podpiska@mediapro.com.ua
Тривалість робочого часу для неповнолітніх віком від 16 до 18 років не повинна перевищувати 36 годин на тиждень, для осіб віком від 15 до 16 років — 24 години на тиждень, для осіб віком від 14 до 15 років, які працюють у період канікул, — 24 години на тиждень.
Неповнолітні є вразливою категорією працівників, адже не можуть ще (а часто й не знають як) повною мірою захищати свої права. Норми законодавчих актів покликані врегулювати основні аспекти трудової зайнятості та захистити неповнолітніх від нечесних дій роботодавців.
Джерело: ЮРИСТ&ЗАКОН