Що не можуть перевірити інспектори праці


У Мінекономіки роз’яснили положення оновленого «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю» від 21 серпня 2019 року № 823.

Із 31 грудня 2019 року інспектори праці перевіряють дотримання вимог законодавства про працю (крім питань незадекларованої праці) відповідно до вимог Закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року № 877-V. Відповідно, зазначають у міністерстві, це суттєво зменшує кількість підстав для проведення перевірок, можливості для зловживань з боку інспекторів і розширює права підприємців.

Згідно з Порядком усі заходи державного нагляду (контролю) у сфері додержання законодавства про працю (крім тих, предметом вивчення яких є виявлення незадекларованої праці) мають здійснюватися відповідно до вимог вищезазначеного Закону.

Інспектори праці проводитимуть планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю) з усіх питань дотримання законодавства про працю, крім питань виявлення неоформлених працівників, з урахуванням всіх вимог щодо планування таких заходів, повідомлення суб’єктів господарювання про їх проведення, передбачених законом підстав їх ініціювання та проведення, використання виключно уніфікованих форм актів тощо.

Перевірки з питань виявлення неоформлених трудових відносин відбуватимуться у формі інспекційних відвідувань, що є позаплановими заходами державного нагляду (контролю) та відповідно до Закону в цій та інших сферах здійснювалися та здійснюються без завчасного попередження.

У Порядку виключено таку форму контролю, як невиїзне інспектування, та можливість продовжувати строки проведення відвідувань за рішенням інспектора.