...
Реєструйся

Спільна робота близьких осіб в державних органах та органах місцевого самоврядування: антикорупційні обмеження


Які обмеження щодо спільної роботи близьких осіб установлено антикорупційним законодавством? Хто є близькими особами? Що таке «пряме підпорядкування»? Яких заходів треба вжити, аби усунути порушення обмеження щодо роботи близьких осіб? Який запис уносять до трудової книжки державного службовця в разі його звільнення у зв’язку з перебуванням у прямому підпорядкуванні в близької особи?

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону № 1700 державні службовці та посадові особи органів місцевого самоврядування не можуть:

— мати в прямому підпорядкуванні близьких їм осіб;
— бути прямо підпорядкованими у зв’язку з виконанням повноважень близьким їм особам.

Особи, які претендують на посади державних службовців та посадових осіб органів місцевого самоврядування, зобов’язані повідомити керівництво органу, на посаду в якому вони претендують, про близьких їм осіб, котрі працюють у цьому органі.

Зміст понять «пряме підпорядкування» та «близькі особи» визначено у статті 1 Закону № 1700.

Пряме підпорядкування — відносини прямої організаційної або правової залежності підлеглої особи від її керівника, в т. ч. через вирішення (участь у вирішенні) питань щодо прийняття на роботу, звільнення з роботи, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням.

Близькі особи — особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки із державним службовцем чи посадовою особою органу місцевого самоврядування (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких із державним службовцем чи посадовою особою органу місцевого самоврядування не мають характеру сімейних), у т. ч. особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі, а також — незалежно від зазначених умов — чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, усиновлювач або усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням згаданого суб’єкта. Наприклад, не є близькими особами дві подруги-колеги, які мешкають в одній кімнаті гуртожитку або спільно винаймають квартиру.

Звертаємо увагу, що у визначенні поняття «близькі особи» чітко встановлено ступінь родинних зв’язків, за наявності яких особи вважаються близькими незалежно від того, чи проживають вони разом, чи ні. Поняття «близькі особи» використовується для визначення можливості чи заборони прямого підпорядкування. При цьому воно не тотожне поняттю «члени сім’ї», яке, як правило, використовується для цілей декларування.

Члени сім’ї — це особи, які перебувають у шлюбі, а також їхні діти, у т. ч. повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою й піклуванням, інші особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних), у т. ч. особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі (ст. 1 Закону № 1700).

Автор — Тетяна БЕЗРУК, заступник начальника відділу з питань здійснення державної регуляторної політики департаменту підприємництва та споживчого ринку Харківської міської ради

Докладніше, про суб’єкти, на яких не поширюється обмеження щодо прямого підпорядкування близьких осіб, тощо — у журналі «Довідник кадровика» № 9, 2016