...
Реєструйся

Строки чинності колективного договору


Відповідно до ст. 9 Закону України від 1 липня 1993 року № 3356-XII «Про колективні договори і угоди» колективний договір набирає чинності з дня його підписання представниками сторін або з дня, зазначеному у ньому.

Після закінчення строку дії колективного договору, він продовжує діяти до того часу, поки сторони не укладуть новий або не переглянуть чинний, якщо інше не передбачено самим договором.

Колективний договір, зберігає чинність у разі зміни складу, структури, найменування роботодавця, від імені якого укладено цей договір.

У разі зміни власника, реорганізації юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) умови колективного договору діють протягом строку, на який його укладено, але не більше одного року, якщо сторони не домовились про інше.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

У разі ліквідації підприємства колективний договір діє протягом усього строку проведення ліквідації.

На новоствореному підприємстві колективний договір укладається за ініціативою однієї із сторін.

Максимальні і мінімальні строки дії колективного договору законодавством не регламентуються. Сторони колективного договору вправі установити строк його дії на свій розсуд. У практичному плані недоцільно встановлювати строк чинності колективного договору тривалістю менше одного року, оскільки погодження його умов може виявитися досить складним і тривалим. Занадто тривалий строк також є неприйнятним, оскільки є багато питань, що в обов’язковому порядку повинні регулюватися колективним договором (вони передбачені, наприклад, ст. 15 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці»).

У зв’язку зі зміною обставин не обов’язково укладати новий колективний договір. Можливе внесення змін до чинного колективного договору. Це може бути цілком непоганим виходом для сторін колективного договору, особливо враховуючи ту обставину, що порядок внесення змін у колективний договір не тотожний порядку укладення колективного договору.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безоплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Порядок внесення змін і доповнень до колективного договору сторони вправі визначити в самому договорі (ст. 14 Закону України «Про колективні договори і угоди»). У колективному договорі може встановлюватися спрощений порядок внесення змін і доповнень до колективного договору (наприклад, за погодженням між сторонами, колективного договору, угоди без затвердження змін та доповнень зборами чи конференцією трудового колективу).

Джерело: Державна служба України з питань праці

Передплата на друковану версію «КАДРОВИК.UA» на 2025 рік

Матеріали до теми


Сумісникам згодом повернуть право на оплату тимчасової непрацездатності
Питання оплати листків непрацездатності для працівників, які працюють за сумісництвом, зазнало значних змін протягом останніх років. З 1 січня 2023 ...
Категорії працівників, для яких має бути обов’язковий медичний огляд
Медичний огляд – це комплекс медичних втручань, що проводяться з метою виявлення патологічних станів, захворювань і факторів ризику їх розвитку. ...
Про запровадження сторонами соціального діалогу заходів нематеріальної мотивації працівників
Нематеріальна мотивація є важливим інструментом управління персоналом, особливо в умовах воєнного стану. Запровадження дієвих заходів нематеріальної мотивації може стати ефективним ...