Реєструйся

Тривалість додаткової соціальної відпустки одинокій матері , яка має двох неповнолітніх дітей


Одинока мати має двох неповнолітніх дітей. Батько однієї записаний (зі слів матері) у РАГСІ . Якої тривалості надавати додаткову відпустку такій працівниці: 10 календарних днів — за однією підставою чи 17 календарних днів — за двома підставами?

Відповідь: 17 календарних днів

Якщо одинока мати має двох неповнолітніх дітей, в свідоцтві про народження однієї дитини батько записаний зі слів матері, то така жінка має право на додаткову відпустку за двома підставами тривалістю до 17 календарних днів.

Згідно зі ст. 19 Закону України «Про відпустки» № 504 жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батькові, який виховує дитину без матері (зокрема й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, чи одному з прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП). Якщо є кілька підстав для надання цієї відпустки, її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів. Зазначена норма діє з 1 січня  2010 р., тобто з часу набуття чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей» від 19 травня 2009 р. № 1343-VІ.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України стосовно відпусток» від 22 жовтня 2004 р. № 2128-ІV частину першу ст. 1821 КЗпП України і частину першу ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15 листопада 1996 р. № 504 (далі — Закон № 504) доповнено словами «одинокій матері». Цей Закон набув чинності з 18 листопада 2004 р. Поняття «одинока мати» визначено у постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 6 листопада 1992 р. № 9. Згідно з п. 9 цієї постанови одинокою матір’ю слід вважати жінку, яка не перебувала в шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої нема запису про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама.

Повний текст відповіді читайте в журналі «Довідник кадровика» № 6, 2016