...
Реєструйся

У Держпраці розповіли, як захистити свої трудові права


Трудові права є одними з найважливіших прав людини, вони регулюють відносини між роботодавцями та працівниками, забезпечуючи захист для обох сторін.

Розділ XV Кодексу законів про працю України (далі  — КЗпП) визначає порядок розгляду індивідуальних трудових спорів. Так, відповідно до статті 221 КЗпП трудові спори розглядаються: 1) комісіями по трудових спорах; 2) районними, районними у місті, міськими чи міськрайонними судами. Такий порядок розгляду трудових спорів, що виникають між працівником і власником або уповноваженим ним органом, застосовується незалежно від форми трудового договору.

Письмові і телефонні КОНСУЛЬТАЦІЇ та інші кадрові послуги експертів журналу «КАДРОВИК.UA»

У разі порушення трудових прав,  насамперед працівник має можливість самостійно або за участю профспілкової організації, що представляє його інтереси, врегулювати спір, безпосередньо звернувшись до роботодавця. Якщо таким шляхом врегулювати спір не вдалося, можна звернутися до комісії по трудових спорах.

Комісія по трудових спорах (далі — КТС)  є обов’язковим первинним органом з розгляду трудових спорів. КТС обирається загальними зборами трудового колективу з кількістю працюючих не менш як 15 осіб. Якщо на підприємстві працює менше ніж 15 людей, КТС не створюється, і працівник має право звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду.

ГАРЯЧА ЛІНІЯ — безплатні консультації для передплатників журналу «КАДРОВИК.UA»

Працівник може звернутися до комісії по трудових спорах у тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у спорах про виплату належної йому заробітної плати — без обмеження будь-яким строком (стаття 225 КЗпП).

Комісія по трудових спорах зобов’язана розглянути трудовий спір у десятиденний строк з дня подання заяви (стаття 226 КЗпП). Відповідно до статті 229 КЗпП України рішення комісії по трудових спорах підлягає виконанню роботодавцем у триденний строк після закінчення десяти днів, передбачених на його оскарження (стаття 228), за винятком випадків, передбачених частиною п’ятою статтею 235 КЗпП.

У разі невиконання роботодавцем рішення комісії по трудових спорах у встановлений строк (стаття 229) працівникові комісією по трудових спорах підприємства, установи, організації видається посвідчення, що має силу виконавчого листа (стаття 230 КЗпП).

Навчання для кадровиків — семінари, курси, тренінги, вебінари
Індивідуальні курси кадровиків з нуля: 0 (800) 219-977

На підставі посвідчення, пред’явленого не пізніше тримісячного строку до органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю, державний виконавець чи приватний виконавець виконує рішення комісії по трудових спорах у примусовому порядку.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 232 КЗпП безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах розглядаються трудові спори за заявами працівників підприємств, установ, організацій, де комісії по трудових спорах не обираються.

Отже, працівник має право звернутися до комісії по трудових спорах на підприємстві в порядку, передбаченому статтями 221, 224–226 КЗпП України або до суду, якщо комісія по трудових спорах на підприємстві не обиралась, з позовною заявою про захист своїх порушених, не визнаних або оспорюваних  прав, свобод чи інтересів, відповідно до вимог статей 221, 232, 233 КЗпП та в порядку, передбаченому статтею 19 ЦПК України.

Джерело: Східне міжрегіональне управління Держпраці

Вебінар «Все про накази юрособи: видова класифікація, відмінності між наказами з основних і адміністративно-господарських питань, оновлені уніфіковані форми наказів»

Матеріали до теми


Про ситуацію, коли працівник не погоджується з наказом про призупинення дії трудового договору
У такому випадку працівник особисто або через профспілку може оскаржити такий наказ до Державної служби України з питань праці або ...
Для захисту прав поновлених працівників пропонуються зміни до КЗпП
До страхового стажу зараховуватиметься період, протягом якого особа була звільнена за місцем роботи, а потім поновлена на підставі рішення суду, ...